LAJMI I FUNDIT:

Shkatërruesi amerikan lundron në Detin e Kinës Jugore

Shkatërruesi amerikan lundron në Detin e Kinës Jugore
Reklama

Një anije luftarake e marinës amerikane lundroi në det pranë dy ishujve mbi të cilët Kina po debaton me fqinjët si pjesë e operacionit ‘Liria e Lundrimit’.

“Shkatërruesi ka lundruar 22 kilometra nga ishulli Fire Cross dhe Missile Reef për të kundërshtuar Kinën dhe pretendimet e saj territoriale, si dhe për të ruajtur qasjen në rrugët detare duke respektuar ligjin ndërkombëtar”, njofton Marina e SHBA-së.


Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar prej kohësh Kinën për ndërtimin e objekteve ushtarake në këto ishuj, dhe Marina amerikane tha që anija lundronte me përcjellje kineze dhe se ndërveprimi i tyre ishte profesional dhe i sigurt.

Zëdhënësi i ushtrisë kineze Li e quajti operacionin amerikan “një veprim të dhunshëm që prish paqen dhe stabilitetin në Detin e Kinës së Jugut”. /kp/Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Netanyahu thotë se luftimet kanë rifilluar pasi Hamasi shkeli planin e armëpushimit

Netanyahu thotë se luftimet kanë rifilluar pasi Hamasi shkeli planin e armëpushimit

Azia

"A mund të më lini të qetë? Ju lutem!" - Lavrov nxehet keq në samitin e OSBE-s në Shkup

Botë
Shpërthime të forta në Gaza, 32 të vdekur brenda tre orëve pas sulmeve të premten

Shpërthime të forta në Gaza, 32 të vdekur brenda tre orëve pas sulmeve të premten

Azia
Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Botë
Vritet një gjeneral rus, u hodh në erë nga një shpërthim mine në Ukrainë - thonë burimet nga Kremlini

Vritet një gjeneral rus, u hodh në erë nga një shpërthim mine në Ukrainë - thonë burimet nga Kremlini

Evropa
Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Evropa
Kalo në kategori