LAJMI I FUNDIT:

Shënoi 483 gola në 87 ndeshje: Ku ka mbetur “sensacionin i madh” i Milanit

Shënoi 483 gola në 87 ndeshje: Ku ka mbetur “sensacionin i madh” i Milanit

Yjet ndër vite në fazën e sulmit që i ka poseduar Milani i ka udhëhequr ata drejt lavdisë gjatë gjithë historisë së tyre të pasur.

Nga Marco van Basten te Andriy Shevchenko dhe Filippo Inzaghi, dhe më vonë Alexandre Pato dhe Zlatan Ibrahimovic, kuqezinjtë kanë pasur 9-sha të jashtëzakonshëm.


Dhe kështu tifozët e Milanit u emocionuan kuptueshëm kur dëgjuan rreth një talenti të jashtëzakonshëm që po ngjitej në rangun e akademisë.

Sulmuesi ndihmoi në fitimin e një Scudetto për U15 të Milanit

Francesco Camarda, i lindur në Milano, pushtoi ballinat e mediave italiane në vitin 2021 pasi statistikat e tij fenomenale u bënë virale në mediat sociale.

Si një 13-vjeçar, sulmuesi i lindur kishte kaluar tashmë pesë vjet në akademinë e klubit. Gjatë asaj kohe ai shënoi 483 gola në 87 ndeshje.

Gjatë sezonit 2017/18, Camarda shënoi 240 gola në 40 ndeshje, duke u quajtur shpejt një talent i mrekullueshëm, ndërsa paraqitjet e tij në YouTube vlerësuan lart potencialin që posedonte.

Sulmuesi 13-vjeçar i Milanit ka rekord joreal prej 483 golash në 87 ndeshje
Lexo po ashtu Sulmuesi 13-vjeçar i Milanit ka rekord joreal prej 483 golash në 87 ndeshje

Tani 15 vjeç, Camarda është rritur dhe ka një fizik edhe më të mahnitshëm dhe një instinkt natyral finalist në zonë. Sezonin e kaluar, loja e tij e stilit të vjetër në qendërsulmues ndihmoi skuadrën nën-15 të Milanit të fitonte Scudetton e tyre të parë në 12 vjet.

Camarda, i cili e ka përmendur hapur Ibrahimovicin si idhullin e tij dhe ndan pasionin e suedezit për kikboksin, ka shënuar 22 gola për U-16-at në sezonin 2022/23.

Kjo përfshinte një hat-trick mahnitës në një lojë jashtë fushe në Bolzano kundër Sudtirol muajin e kaluar. Aq mbresëlënëse ishin paraqitjet e tij, saqë legjenda e klubit, Ignazio Abate, nuk mundi t’i rezistonte thirrjes së Camardës për të luajtur ndeshjet nën-19 vjeç, ku fenomeni italian ka vazhduar të bie në sy.

Francesco Camarda është pjesë e grupeve të të rinjve të Italisë

Dhe trajneri aktual i ekipit të parë, Stefano Piolo, madje e ka lejuar atë të stërvitet me skuadrën e parë, me raportimet që pretendojnë se 15-vjeçari ka shënuar në ndeshjet stërvitore.

Forma e Camarda ka arritur edhe në nivel ndërkombëtar, pasi mori një ftesë për ndeshjen e Azzurrit U-16 kundër Hungarisë në prill. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

La Liga
Chelsea nuk dëshiron të bisedojë me Napolin për shkëmbimin Lukaku-Osimhen

Chelsea nuk dëshiron të bisedojë me Napolin për shkëmbimin Lukaku-Osimhen

Serie A
Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Bundesliga

"Pa diskutim, por jo me të njëjtin ritëm" - Klopp zbulon nëse planifikon të vazhdojë punën pas largimit nga Liverpool

Përfaqësueset
Palestër, kinema dhe shtatë dhoma gjumi: Kylian Mbappe ka blerë një pallat nga ish-sulmuesi i Real Madridit për 11 milionë euro

Palestër, kinema dhe shtatë dhoma gjumi: Kylian Mbappe ka blerë një pallat nga ish-sulmuesi i Real Madridit për 11 milionë euro

La Liga
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga
Kalo në kategori