Shaqiri shënon, Liverpooli fiton përballë Fulhamit dhe bëhet lider në Ligën Premier

LIVERPOOL, ENGLAND - NOVEMBER 11: Xherdan Shaqiri of Liverpool celebrates after scoring his team's second goal during the Premier League match between Liverpool FC and Fulham FC at Anfield on November 11, 2018 in Liverpool, United Kingdom. (Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Liverpool ka bërë detyrën në përballje me Fulhamin duke e mposhtur me rezultat 2-0.

Liverpooli e nisi mirë ndeshjen dhe rrezikonte vazhdimisht portën e mysafirëve.

Fillimisht tentoi Xherdan Shaqiri por pa sukses, ndërsa dy raste të mira i pati edhe Mohamed Salah (16’-22’), por që nuk gjeti rrjetën.

Fulham rrezikoi në pjesën e parë me Ryan Sessegnon por Alisson nuk u befasua.

Në minutën e 41-të, Liverpooli organizoi një kundërsulm të shpejtë dhe gjetën golin.

(Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Ishte egjiptiani Mohamed Salah që realizoi për 1-0, me të cilin rezultat përfunduan 45 minutat e para.

Pjesa e dytë nisi përsëri mirë për The Reds që gjetën dhe golin e dytë.

Andrew Robertson asistoi për mrekulli për Xherdan Shaqirin i cili shënoi një gol të bukur për 2-0.

Edhe pas golit të dytë skuadra e Jurgen Klopp vazhdoi sulmet, kur në minutën e 62 Robertson u gjend në pozitë të mirë, por që goditja e tij u ndal nga Rico.

Festa e Xherdan Shaqirit pas golit të shënuar (Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Deri në fund të ndeshjes, më nuk pati gola dhe Liverpool arkëtoi tri pikë të vlefshme në përballje me Fulhamin.

Pas kësaj fitore, Liverpooli ngritët në pozitën e parë në tabelë me 30 pikë të tubuara, një më shumë se Manchester City që ka një ndeshje më pak të zhvilluar.

Në ndeshjen e ardhshme, Liverpool luan në Londër te Watford, ndërsa Fulham pret në shtëpi Southamptonin. /Telegrafi/

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë

Leicester City fiton rikthimin në Ligën Premier pa e zhvilluar ndeshjen

Juventusi mëson çmimin që duhet të paguajë për transferimin e Edon Zhegrovës

Mjafton goli i Guler, Real Madridi arkëton tri pikë në udhëtim tek Real Sociedadi

Mësohet shuma e parave që Ten Hag do të ketë në dispozicion për blerje gjatë verës