LAJMI I FUNDIT:

Seriali më i shikuar i vitit 2020 “The Queen’s Gambit”

Seriali më i shikuar i vitit 2020 “The Queen’s Gambit”
Foto: Insider

Anya Taylor-Joy ishte brilante si një grua që luftonte me seksizmin në rrugën e saj për në majën e botës së shahut në vitet 60-ta.

“The Queen’s of Gambit” erdhi nga askund, por papritmas, u duk sikur të gjithë po flisnin për të.

Koha e filmit ishte perfekte. Ndërsa netët dhe ditët bëheshin më të ftohta, ishte seriali për aq tërheqës sa ishte i bukur për t’u parë, një fantazi triumfuese me një anë të zymtë.

Përshtatur nga romani i Walter Tevis i vitit 1983, është një histori e moshës që vjen pas gjeniut të shahut Beth Harmon në ngritjen e saj në dominimin e botës.

Ajo mësoi të luante në të njëjtin jetimore ku mori një varësi të fëmijërisë ndaj qetësuesve dhe të dy do të dominonin vitet e saj të adoleshencës.

Seriali e ndoqi atë nga lojërat e para të parakohshme në bodrum me portierin i cili ushqeu talentin e saj, përmes turneve lokale, turneve kombëtare, dhe përfundimisht, deri në Moskë, ku u vu përballë më të mirëve në botë.

Ndërsa Beth, Anya Taylor-Joy ishte një çudi, duke vënë në pah vendosmërinë e saj në të gjitha aspektet e jetës së saj, nga luajtja e shahut tek pirja.

Kush e dinte që shahu mund të ishte aq tërheqës, veçanërisht kur është i veshur me modë të patëmetë të viteve 60-ta.

Aftësia e saj për të fshirë shikuesit në disponimin e saj ishte e çuditshme; përkushtimin e saj për stilin.

Ishte gjithashtu më delikate se sa dukej se ishte në sipërfaqe. Prapambetjet në marrëdhëniet e Beth-it të ri me nënën e saj ishin pikëlluese, por nëna e saj birësuese Alma, e luajtur nga Marielle Heller, solli një aromë më komplekse.

Alma është një pirëse dhe depresive që kishte talente të vetat, por me vetëm një brez midis saj dhe Beth, opsionet e saj ishin e kufizuar dhe ajo nuk dinte çfarë të bënte me ta.

Shahu sigurisht që ka dalë mirë nga seriali që u bë viral.

Ajo vendosi shikuesit në zemër të konkursit, madje edhe shikuesit që nuk mund t’i tregonin një peshkopi nga një mbret.

Shitjet e grupeve të shahut janë rritur menjëherë dhe regjistrimet në vendet e shahut janë rritur me shpejtësi. Nuk është çudi. Gambit i Mbretëreshës e bëri atë të duket e mundur, dhe emocionuese, në një vit kur tronditjet kanë qenë në mungesë. /Telegrafi/

https://www.youtube.com/watch?v=CDrieqwSdgI

Në trend Magazina

Më shumë
Erjona Sulejmani, ish-bashkëshortja e Blerim Xhemajlit bën bujë në mediet e huaja me paraqitjen e saj në Euro 2024

Erjona Sulejmani, ish-bashkëshortja e Blerim Xhemajlit bën bujë në mediet e huaja me paraqitjen e saj në Euro 2024

Magazina
Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Magazina
Mediumi kroat: Portieri i Shqipërisë është hit në Instagram dhe kuptohet pse

Mediumi kroat: Portieri i Shqipërisë është hit në Instagram dhe kuptohet pse

Magazina
Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Magazina
Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e quajnë të shëndoshë

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e quajnë të shëndoshë

Magazina

"Mos u gëzoni herët", Ivana Knoll thumbon tifozët pas ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Magazina
Kalo në kategori