LAJMI I FUNDIT:

Seriali që po ndikon edhe në jetën reale: “The Queen’s Gambit” po kthen sytë e njerëzimit kah libri dhe shahu

Seriali që po ndikon edhe në jetën reale: “The Queen’s Gambit” po kthen sytë e njerëzimit kah libri dhe shahu

“The Queen’s Gambit”, një seri e platformës televizive Netflix për një gjeni shahu, ka shkaktuar një lëvizje mbresëlënëse – duke shkaktuar valën më të madhe të popullarizimit të shahut mes amerikanëve që kur grandmaster, Bobby Fischer dominoi këtë lojë antike (ose sport, siç e përcaktojnë shumë).

https://www.youtube.com/watch?v=CDrieqwSdgI

Ai është mini-seriali më i shikuar në platformën e Netflixit, ku deri më tani kanë 62 milionë shikues. Netflix prodhoi gjithashtu këtë seri, e cila nuk bazohej në ngjarje të vërtetë, por në romanin e Walter Tevisit, me të njëjtin emër të botuar në vitin 1983, transmeton Telegrafi.

Sipas disa interpretimeve, ishte ngritja yjore e të riut Bobby Fischer në botën e shahut, e cila fitoi Kampionatin Botëror të Shahut në vitin 1973, që ishte pjesërisht frymëzim për “The Queen’s Gambit”.

Një shpërthim i kërkimeve në Google dhe vizitave në faqet e shahut

Në çdo rast, ndikimi i serisë është i vështirë të diskutohet: ai doli në Netflix më 23 tetor dhe kërkimet për fjalën “shah”, ose për pyetjen “si të luajë shah”, u dyfishuan nga tetori në nëntor në Google.

“Ne vendosëm një rekord të ri për më shumë anëtarë në një ditë të vetme pothuajse çdo ditë në muajin nëntor”, komentoi Nick Barton, drejtor i zhvillimit të biznesit për faqen në internet të shahut Chess.com, në një intervistë me Wall Street Journal. Nga më shumë se njëqind mijë anëtarë që vizitojnë faqen çdo ditë, shumica janë fillestarë shahu, shtoi ai.

Këta të sapoardhur në botën e shahut janë kryesisht të rinj – deri në 60 për qind e tyre janë midis 18 dhe 24 vjeç. Gjithashtu, gratë janë pak më shumë në mesin e anëtarëve të rinj (25 për qind) sesa në mesin e anëtarësisë totale të deri në 46 milionë njerëzve (22 për qind).

Në fakt, shpjegon Barton, rritja e tyre filloi përsëri në pranverë, gjatë bllokimit të parë për shkak të valës së parë të pandemisë së coronavirusit. Dhe pastaj ndjesia pop-kulturore e krijuar nga seriali, shumëfishoi atë rritje.

Ndërsa numri i anëtarëve të rinj në ueb-faqe ishte rreth gjashtë mijë në ditë në muajin tetor, në fund të nëntorit, ai u rrit në mbi 30 mijë.

Romani në top listat e “best seller”

Romani, me të cilin u bë seriali, hyri në listën e librave më të shitur të New York Times pas 37 vjetësh

Aktualisht është renditur i treti në listën e New York Times, në kategorinë Paperback Trade Fiction.

Jeff Myers, pronar i dyqanit online të shahut thechessstore.com, thotë se shitjet u trefishuan në muajin nëntor. Dhe pasi bllokimi ka çuar në probleme të furnizimit, ai mbetet disi jashtë stokut.

Anya Taylor-Joy: Disa fakte interesante që duhet t’i dini për yllin e “The Queen’s Gambit”
Lexo po ashtu Anya Taylor-Joy: Disa fakte interesante që duhet t’i dini për yllin e “The Queen’s Gambit”

“Ne importojmë shah prej druri me cilësi të lartë Staunton nga India dhe ky shtet është i bllokuar. Ata nuk mund të prisnin pemët për grupe shahu dhe se fabrikat për copat janë të mbyllura. Tabelat e shahut që marr nga New York nuk do të jenë të mjaftueshme deri në Krishtlindje, me sasinë që kemi”, shtoi ai.

“Ne kishim një shaka të brendshme gjatë punës (seri) për të rikthyer imazhin seksi të shahut. Ne madje kishim bluza për stafin në filmin e vendosur me fjalët Sex, drogë dhe rock and roll”, thotë Bill Horberg, producent ekzekutiv i “The Queen’s Gambit”.

Rriten shitjet e pajisjeve të shahut dhe librave rreth lojës

Ueb-faqja e shitjeve në internet eBay ka raportuar një rritje prej 60 për qind të shitjeve të shahut që nga viti i kaluar pasi më shumë njerëz kalojnë kohë në shtëpi për shkak të pandemisë, ndërsa shitjet e “The Queen’s Gambit” kanë rritur shitjet me rreth 215 për qind. Shitjet e orëve të shahut dhe kronometrave u rritën me 45 për qind dhe shitjet e fletoreve për regjistrimin e rezultateve me 300 për qind.

“Ideja që një seri televizive mund të ketë një efekt në shitjet e produkteve nuk është e re, por më në fund mund ta shohim përmes të dhënave. Shitjet e librave të shahut dhe grupeve të shahut, të cilat nuk janë rritur apo edhe janë ulur me vite, janë rritur ndjeshëm pasi seriali popullor ka marrë vrullin me shumë shikues”, tha për Hill, këshilltari i industrisë së lojërave në firmën e kërkimit të tregut NPD, Juli Lennett.

Gjegjësisht, sipas të dhënave të NPD-së, për shitjen me pakicë amerikane, shitjet e grupeve të shahut u rritën me 87 për qind dhe shitjet e librave të shahut më se 603 për qind.

Kjo nuk është hera e parë që seria Netflix popullarizon një lojë ose rrit shitjen e një produkti. Seriali mega-popullor “Stranger Things”, i vendosur në vitin 1980 në SHBA, çoi në një lloj ringjalljeje të lojës me role dhe fantazisë kult, Dungeons & Dragons, të cilën personazhet e fëmijëve luajnë në sezonin e parë të serialit, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë, disa vjet më parë, një serial tjetër mega-popullor, “The Handmaid’s Tale”, i bazuar në librin eponim të shkrimtarit, Margaret Atwood, bazuar në të cilin u bë seriali, në vitin 2017 arriti në krye të top listave të Amazonit, një gjigant tjetër amerikan për shitjet në internet të librave.

Efekti Netflix

Sigurisht, një rritje e shitjeve të një marke ose lloji të caktuar të produktit nuk është efekti i vetëm që Netflix ka me seritë dhe filmat në treg. Netflix ka shkaktuar një revolucion dramatik në tregjet e filmit dhe televizionit me modelin e ri të biznesit të transmetimit, do të thotë shikimin e filmave dhe serialeve në internet sipas kërkesës.

Rritja e Netflix ka çuar në një anulim masiv të abonimeve në televizionet kabllore në SHBA. Kështu, në vitin 2018, rreth 33 milionë amerikanë anuluan kontratat me televizionet kabllore, 32 për qind më shumë se një vit më parë, sipas një vlerësimi nga eMarketer.

Në të njëjtën kohë, numri i abonuesve në Netflix dhe shërbimeve të tjera të transmetimit, të tilla, si HBO Go, Amazon Prime dhe Hulu është rritur. Një libër me të njëjtin emër u shkrua disa vjet më parë për të ashtuquajturin “efekti Netflix”.

“Faktori kryesor që nxit rritjen e platformave në internet sipas kërkesës është përmbajtja e tyre origjinale. Konsumatorët gjithnjë e më shumë po zgjedhin shërbime në përputhje me cilësinë e programeve që ata ofrojnë, dhe platformat drejtohen nga kjo dhe shpenzojnë miliarda në seri të klasit të parë”, tha analisti eMarketer, Paul Verna.

Sa i përket shahut, pronari i dyqanit dhe sallës së lojërave të Chess Forum në New York, Imad Khachan, e kuptoi që seria “The Queen’s Gambit” ishte bërë një fenomen kur dëgjoi një vajzë që ecte para shtëpisë së lojërave dhe bërtiste, “Queen’s Gambit!”.

“Zakonisht kalimtarët thjesht thërrasin” shah “ose, nëse jemi të hapur, dikush gjithmonë hyn dhe pyet,” a mund të luajë kundër Bobby Fischer?”, thotë Khachan.

Kasparov: Unë pres një bum të ri të shahut shkaku i “The Queen’s Gambit”

Federata Amerikane e Shahut gjithashtu kishte numrin më të madh të anëtarëve që nga fillimi i pandemisë në nëntor, me qindra gra që përndryshe janë në një pakicë midis lojtarëve të shahut.

“Shoh shumë prej tyre që kthehen në shah dhe po fitojnë besim sepse seriali tregon një grua që e gjen veten përmes lojës dhe mendoj se kjo është shumë tërheqëse. Si dhe një ndjenjë bashkimi”, tha Jennifer Shahade, drejtoreshë e programit të grave të Federatës Amerikane të Shahut, për britaniken The Guardian.

Dhjetë arsyet se përse duhet ta shikoni serialin “The Queen’s Gambit”
Lexo po ashtu Dhjetë arsyet se përse duhet ta shikoni serialin “The Queen’s Gambit”

“Siç thotë Beth në serial, kjo është një botë krejt e re që mund ta kontrollosh. Për shkak se gjërat tani duken plotësisht jashtë kontrollit tonë”, shton Shahade, duke parashikuar që kur hiqen kufizimet epidemiologjike dhe ne kthehemi në jetën normale, shumë njerëz që tani kanë mësuar bazat e shahut gjithashtu marrin pjesë në turne të shahut.

Ish-kampioni botëror i shahut, master dhe një nga lojtarët më të mirë në botë, Gary Kasparov, i cili ishte një këshilltar në serial, beson se popullarizimi i shahut falë serisë së Netflixit nuk do të jetë thjesht një modë kalimtare.

Anya Taylor-Joy thotë se do bënte një sezon të dytë të “The Queen’s Gambit”
Lexo po ashtu Anya Taylor-Joy thotë se do bënte një sezon të dytë të “The Queen’s Gambit”

“Unë mendoj se shahu është në rritje në Amerikë dhe në të gjithë botën. Por, gjithashtu mendoj se seritë do të bëjnë një punë e shkëlqyeshme në promovimin e mëtejshëm të shahut dhe pres një bum të ri sepse ndihmon në ndryshimin e mënyrës se si ju e shikoni shahun si diçka që ju kthen në një budalla – ose diçka që do t’ju çmendë”.

“Përkundrazi, ne shohim që shahu ndihmon personazhin kryesor Beth Harmon të kapërcejë dobësinë dhe varësinë e saj. Pra, shahu e ndihmon atë të rritet dhe mendoj se do të inkurajojë shumë prindër të shikojnë shahun me më shumë simpati dhe të shtyjnë fëmijët në atë drejtim, veçanërisht vajzat “, komentoi Kasparov për CNN-in. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Gazetarja Eva Murati që mori vëmendjen edhe të medieve të huaja, i jep zemër ekipit të Shqipërisë në përballje me Kroacinë

Gazetarja Eva Murati që mori vëmendjen edhe të medieve të huaja, i jep zemër ekipit të Shqipërisë në përballje me Kroacinë

Magazina
Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Magazina
Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Magazina
Capital T ndan një video nga atmosfera në Hamburg - në sfond dëgjohet kënga e tij

Capital T ndan një video nga atmosfera në Hamburg - në sfond dëgjohet kënga e tij "Albania"

Magazina
Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Magazina
Ivana Knoll ka pozuar në stadium para ndeshjes, dërgon puthje nga tribuna

Ivana Knoll ka pozuar në stadium para ndeshjes, dërgon puthje nga tribuna

Magazina
Kalo në kategori