LAJMI I FUNDIT:

Anya Taylor-Joy: Disa fakte interesante që duhet t’i dini për yllin e “The Queen’s Gambit”

Anya Taylor-Joy: Disa fakte interesante që duhet t’i dini për yllin e “The Queen’s Gambit”

Anya Taylor-Joy kohëve të fundit është kthyer në një nga aktoret më të komentuara në Hollywood.

Reklama

Artistja u bë një sensacion në vitin 2015 me rolin e saj në “The Witch”, ndërsa momentalisht është duke u përfolur për paraqitjen e veçantë në “The Queen’s Gambit”, në të cilën luan jetimen Beth Harmon, një vajzë që bën mrekulli në shah.

Duke qenë se këtë kohë ishte cak i tabloideve ndërkombëtare, më poshtë ua sjellim disa fakte interesante mbi ish-modelen dhe balerinën me origjinë argjentinase, skoceze e britanike.

Anya Taylor-Joy (Foto: Screen Rant)

1. Kush është Anya Taylor-Joy?

Anya Taylor-Joy ka bërë një emër për veten si një nga aktoret më të spikatura të brezit të saj. Gjatë viteve të fundit, ajo është shfaqur në shumë filma përfshirë, “The Witch”, The Queen’s Gambit”, “Emma”, “Glass”, “Split”, “Morgan” etj.

2. Sa vjeçare është Anya Taylor-Joy?

Anya Taylor-Joy është 24 vjeçare momentalisht. Ajo ka lindur në vitin 1996 dhe feston ditëlindjen më 16 prill. Shenja e saj e horoskopit është Dashi.

Anya Taylor-Joy (Foto: The Irish Times)

3. Sa është e gjatë Anya Taylor-Joy?

Anya Taylor-Joy është e gjatë 1.73 cm.

4. Prej nga është Anya Taylor-Joy?

Anya Taylor-Joy lindi në Miami, Florida në Amerikë. Ajo pastaj kaloi fëmijërinë e saj të hershme në Buenos Aires, Argjentinë para se të transferohej në Londër, Angli në moshën gjashtë vjeçe. Nëna e saj është britanike dhe spanjolle, ndërsa babai i saj është skocez dhe argjentinas.

5. Anya Taylor-Joy fliste vetëm gjuhën spanjolle

Anya Taylor fliste vetëm gjuhën spanjolle para se të zhvendosej në Londër nga Argjentina. Ajo njëherësh refuzoi të fliste anglisht pasi dëshironte që familja e saj të ktheheshin në Argjentinë, por që më vonë mësoi edhe gjuhën angleze.

6. Kush e luajti Beth në “The Queen’s Gambit?

Anya Taylor-Joy është aktorja që luajti Beth Harmon në serialin e popullarizuar në Netflix, “The Queen’s Gambit”. Artistja që nga fëmijëria ishte magjepsur nga loja e shahut. E njëjta dëshironte të bëhej kampione dhe e vetmja femër në një sport që mbizotërohet nga meshkujt.

Anya Taylor-Joy (Foto: Tatler)

7. A është në një lidhje dashurie Anya Taylor-Joy? A ka të dashur?

Anya raportohet se ka qenë në takime me fotografin Ben Seed. Dyshja e famshme janë parë së bashku disa herë, por që kjo gjë nuk është konfirmuar akoma nga ana e tyre. /Telegrafi/

Anya Taylor-Joy (Foto: Den of Geek)

Në trend Magazina

Më shumë
Rita Ora dhe Taika Waitit shpërfaqin çastet e tyre intime në fotosesionin e ri

Rita Ora dhe Taika Waitit shpërfaqin çastet e tyre intime në fotosesionin e ri

Magazina
Eskalon situata, Bledi Mane degradon me fjalor banal ndaj Nita Latifi në emision

Eskalon situata, Bledi Mane degradon me fjalor banal ndaj Nita Latifi në emision

Magazina
Në të tjera poza atraktive, Tuna vë në pah linjat e përsosura të trupit

Në të tjera poza atraktive, Tuna vë në pah linjat e përsosura të trupit

Magazina
Publikohet dokumenti që vërteton se kurorëzimi i Luizit me Kiarën ishte fiktiv, fituesi i BBVA rezulton beqar në gjendjen civile

Publikohet dokumenti që vërteton se kurorëzimi i Luizit me Kiarën ishte fiktiv, fituesi i BBVA rezulton beqar në gjendjen civile

Magazina
Në vazhdën e thashethemeve se mund të ketë nisur një lidhje të re, Shakira fotografohet e lumtur në brigjet e Miamit pas ndarjes nga Pique

Në vazhdën e thashethemeve se mund të ketë nisur një lidhje të re, Shakira fotografohet e lumtur në brigjet e Miamit pas ndarjes nga Pique

Magazina
Adriana Matoshi dhe Arjola Demiri vazhdojnë të publikojnë fotografi atraktive nga pushimet e përbashkëta në Egjipt

Adriana Matoshi dhe Arjola Demiri vazhdojnë të publikojnë fotografi atraktive nga pushimet e përbashkëta në Egjipt

Magazina
Kalo në kategori