Sean Penn është kthyer në shtëpinë e tij në Amerikë, pasi ishte në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Fituesi i çmimit Oscar, 61 vjeç, kujtoi përvojën e paharrueshme të kalimit të kufirit nga Ukraina në Poloni në fillim të kësaj jave, teksa u shfaq të premten (4 mars) në emisionin “Anderson Cooper 360°”.

“Ne kishim luksin që të mund të braktisnim një automjet me qira në anë të rrugës. Kjo ishte një gjë befasuese për mua; ishin kryesisht gra dhe fëmijë, disa në grupe dhe disa vetëm një nënë dhe fëmija i saj, pothuajse në të gjitha nga ato makina”, shpjegoi ai.

Reklama

Foto: Getty

“Në disa raste, babai i linte dhe kthehej, sepse siç dimë që nga 18 deri në 60, burrat nuk duhet të largohen, duhet të qëndrojnë në rezistencën kundër Rusisë. Unë nuk pashë asnjë bagazh. Ishte sikur ata donin të besonin se do të ishin në gjendje të ktheheshin, dhe kishte një menjëhershmëri për t’u larguar për shkak të numrit të jashtëzakonshëm të njerëzve që largoheshin dhe sa kohë duhej për t’u larguar jashtë vendit tani”, vazhdoi Penn.

Reklama

“Pra, në disa milje që ecëm pasi braktisëm makinën tonë, nuk pashë një nga ato makina të lëvizte sepse ajo linjë ishte shumë e ngadaltë. Dhe pastaj arrin atje dhe sheh të gjithë ata që kanë ecur gjithashtunë atë turmë. Isha i lumtur që pata përvojën e të shihja se çfarë ishte të kalosh përmes atij kufiri… çfarë do të thotë të ulesh atje për disa ditë”, tha Penn.

Reklama

Menjëherë pas kthimit në shtetin e tij, Penn u fotografua duke bërë blerje në Desert Hills Premium Outlets jashtë Palm Springs të Kalifornisë, shkruan People.

Aktori mbërriti në Kiev, kryeqyteti i Ukrainës, për të punuar në një dokumentar rreth pushtimit të vazhdueshëm rus. Ai u pa më parë duke u takuar me trupat ukrainase në vijën e frontit për filmin në nëntor, i veshur me një helmetë dhe veshje mbrojtëse.

Reklama

“Unë mendoj se ka njerëz të mëdhenj rusë që nuk e duan këtë luftë, të cilët nuk besojnë në të, dhe për marrjen e informacionit që i mbështet ata sepse padyshim që ata janë nën kërcënim të madh për të folur dhe për të protestuar, por disa po e bëjnë. Ka një afërsi të tillë midis popullit ukrainas dhe popullit rus. Kjo gjë ka kuptim vetëm si një shfrytëzim i të fuqishmëve”, tha Penn.

Reklama

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës vazhdon pasi forcat e tyre filluan një pushtim në shkallë të gjerë më 24 shkurt.

Detajet e luftimeve ndryshojnë nga dita në ditë, por qindra civilë janë raportuar tashmë të vdekur ose të plagosur, duke përfshirë fëmijë. Më shumë se një milion ukrainas kanë ikur gjithashtu, thonë Kombet e Bashkuara.

Reklama
Të gjitha lajmet nga Sean Penn Të gjitha lajmet nga Sean Penn

Pushtimi, i urdhëruar nga presidenti rus Vladimir Putin, ka tërhequr dënime në mbarë botën dhe sanksione gjithnjë e më të rënda ekonomike kundër Rusisë.

Forcat e NATO-s janë grumbulluara në rajonin rreth Ukrainës, vende të ndryshme kanë premtuar gjithashtu ndihmë ose mbështetje ushtarake për rezistencën. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy bëri thirrje për bisedime paqeje, deri më tani të pasuksesshme – ndërsa i kërkoi vendit të tij të luftojë. /Telegrafi/

Reklama