Mohamed Salah ka vazhduar me rekorde në Ligën Premier dhe emri i tij tani do të përmendet në historinë e kampionatit anglez.

Liverpooli ka barazuar në udhëtim te West Bromwich Albion me rezultat 2-2 në ndeshjen e vlefshme për javën e 35-të në Ligën Premier.

(Foto: Fox Soccer)

Në këtë ndeshje shënoi gol i përhershmi Salah arrin në shifrën e 31 golave duke e fut veten në analet i historisë në kampionatin anglez.

Salah bëhet lojtari afrikan me më së shumti gola sezonal në Ligën Premier Salah bëhet lojtari afrikan me më së shumti gola sezonal në Ligën Premier

Ylli i Liverpoolit ka barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos, Alan Shearerit dhe Luis Suarezit për gola brenda një sezoni në Ligën Premier.

Salah është në garë edhe për lojtarin e vitit në Ligën Premier (Getty Images)

I pari kishte këtë rekord Sheareal në sezonin 1995/96, duke u barazuar nga Ronaldo në sezonin 2007/08 dhe Suarez në sezonin 2013/14.

Salah ka gjasa të mira ta thyej këtë rekord në tri ndeshjet e mbetura në Ligën Premier, duke vendosur pastaj një rekord të ri në formatin e ri të Ligës Premier.

Salah: Dua ta thyej rekordin e Ian Rush, kënaqësi kur krahasohesh me legjenda të Liverpoolit Salah: Dua ta thyej rekordin e Ian Rush, kënaqësi kur krahasohesh me legjenda të Liverpoolit

Andy Cole dhe Shearer mbajnë rekordin e përgjithshëm me nga 34 gola për një sezon në sezonet 1993/94, respektivisht 94/95, por atëherë formati i vjetër i kampionatit i kishte 42 ndeshje.

Ndryshe, Salah është në rrugë për ta thyer edhe rekordin e legjendës së Liverpoolit, Ian Rush, i cili kishte shënuar 47 gola në të gjitha garat, ndërsa egjiptiani momentalisht ka 41 gola. /Telegrafi/