LAJMI I FUNDIT:

Salah bëhet lojtari afrikan me më së shumti gola sezonal në Ligën Premier

Salah bëhet lojtari afrikan me më së shumti gola sezonal në Ligën Premier
Mohamed Salah gjatë ndeshjes kundër Bournemouthit në Anfield (Foto: Getty Images)

Liverpooli fitoi ndaj Bournemouthit me rezultat 3-0 në Ligën Premier.

Reklama

Me këtë rast sulmuesi egjiptian ka arritur 30 gola sezonal në kampionatin elitar dhe ka asistuar në nëntë të tjerë.

Ylli i Reds është bërë lojtari afrikan me më së shumti gola sezonal në PL.

Salah në momentin festimit të golit ndaj AFC Bournemouthit (Foto: Getty Images)

Salah ka kaluar Didier Drogban e Bregut të Fildishtë, i cili me Chelsean në sezonin 2009/18 kishte shënuar 29 gola.

Emmanuel Adebayor (Togo) renditet i treti me 24 gola në sezonin 2007/08.

Drogba paraqitet edhe një herë në vendin e katër me 20 gola nga sezoni 2006/07.

Drogba duke festuar titullin e vitit 2015 (Foto: Getty Images)

Top pesëshja e lojtarëve afrikan me më së shumti gola mbyllet nga Yaya Toure (Bregu i Fildishtë) me 20 gola nga sezoni 2013/14.

Vlen të theksohet se në të gjitha garat Salah deri më tani ka shënuar 40 gola për Liverpoolin. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Planifikimi i Real Madridit: Ishte një plan i matur në mënyrë perfekte, por Benzema e ‘shpërtheu’

Planifikimi i Real Madridit: Ishte një plan i matur në mënyrë perfekte, por Benzema e ‘shpërtheu’

La Liga
Xavi: Erdhi Rakitic dhe unë duhej të shkoja në Katar në moshën 35-vjeçare

Xavi: Erdhi Rakitic dhe unë duhej të shkoja në Katar në moshën 35-vjeçare

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Historia e trishtë e boksierit Prichard Colon është bërë virale përsëri

Historia e trishtë e boksierit Prichard Colon është bërë virale përsëri

Boks
Balotelli godet rëndë Mourinhon: Duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Balotelli godet rëndë Mourinhon: Duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Serie A
Kalo në kategori