LAJMI I FUNDIT:

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Autoritetet ruse të dielën u bënë thirrje banorëve të një zone në kufirin me Ukrainën që të largohen nga shtëpitë e tyre pasi bombardimet ukrainase u intensifikuan këtë javë.

Reklama

Rrethi i Shebekinos në rajonin jugperëndimor të Belgorodit në kufirin me Ukrainën është goditur nga bombardimet e vazhdueshme, duke vrarë disa civilë dhe duke detyruar fshatarët të largohen.

Guvernatori i rajonit, Vyacheslav Gladkov, u bëri thirrje banorëve të bashkëpunojnë me autoritetet dhe të evakuohen nga zona, raporton themoscowtimes.

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik
Lexo po ashtu Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

“Unë kërkoj që fshatrat, para së gjithash, rrethi Shebekino që është granatuar, të dëgjojnë pozicionin e autoriteteve dhe të largohen – të largohen përkohësisht – nga shtëpitë e tyre”, tha Gladkov në Telegram.

Ai tha se qëllimi ishte “të ruash atë që është më e rëndësishmja: jetën tënde dhe jetën e të afërmve të tu”.

Gladkov foli një ditë pasi dy gra u vranë në fshatrat kufitare nga granatimet.

Ndryshe, më shumë se 4000 njerëz nga zonat kufitare aktualisht janë të strehuar përkohësisht në rajonin e Belgorod. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori