LAJMI I FUNDIT:

Rubla ruse bie në nivelin më të ulët historik

Rubla ruse bie në nivelin më të ulët historik

Banka Qendrore e Rusisë pritet të intervenoj në treg për të mbështetur rublën, pasi valuta ra në nivelin më të ulët historik.

Reklama

Këmbimoret në kryeqytetin rus kanë ndaluar tregtimin e rublave për dollarë dhe euro.

Rubla ra në nivelin më të ulët historik prej 89.60 kundrejt dollarit dhe iu afrua një pragu vendimtar prej 100 kundrejt euros.

Ishte rreth 70 për dollar dhe 81 rubla për euro përpara se raundi i fundit i tensioneve gjeopolitike midis Moskës dhe Perëndimit të fillonte të përshkallëzohej në tetor. /Telegrafi/