LAJMI I FUNDIT:

Ruben Neves i dërgon mesazh djaloshit që u fut në fushë me flamurin me ngjyra

Ruben Neves i dërgon mesazh djaloshit që u fut në fushë me flamurin me ngjyra

Ruben Neves i dha një mesazh solidariteti pushtuesit trim të fushës me flamurin me ngjyra, i cili ndërpreu ndeshjen e Portugalisë kundër Uruguait të hënën mbrëma.

Reklama

Pjesa e dytë e përplasjes së Grupit H u desh të ndërpritet shkurtimisht për shkak të pranisë së një tifozi në fushë, i cili valëviti një flamur me njgyra.

I veshur me një bluzë blu me logon e Supermenit në pjesën e përparme dhe fjalët “Shpëtoni Ukrainën ” dhe “Respektoni gratë iraniane” në anën e pasme, protestuesi mori vlerësime të mëdha në mediat sociale për veprimet e tij.

Nuk kaloi shumë kohë që Ferri u përcoll nga fusha nga sigurimi

Nuk kaloi shumë kohë dhe zyrtarët e sigurisë hoqën nga fusha e lojës protestuesin, Mario Ferri, duke lejuar rifillimin e lojës.

Trimëria e treguar nga Ferri vjen në mes të një Kampionati Botëror të dominuar nga çështje të rëndësishme shoqërore, nga trajtimi i Katarit ndaj personave LGBTQ deri te demonstratat antiqeveritare në Iran.

Dhe këto fakte nuk i humbën yllit të Portugalisë dhe Wolves, Neves, i cili tregoi mbështetjen e tij pas protestuesit pas ndeshjes: “Ne e dimë se çfarë ka ndodhur rreth këtij Botërori. Është një gjë normale që mund të ndodhë”.

Ferri vrapoi nëpër fushë ndërsa yjet e Portugalisë dhe Uruguait shikonin

“Sigurisht, ne jemi të gjithë me të dhe mesazhin në fanellën e tij gjithashtu. Shpresojmë që djalit të mos i ndodhë asgjë sepse ne e kuptojmë mesazhin e tij dhe mendoj se e gjithë bota e kuptoi gjithashtu”.

Ferri, i njohur si ‘Skifteri’, është një futbollist italian me klubin indian të kategorisë së dytë United Sports Club.

Ai ka pushtuar fushën në disa raste për të nxjerrë në pah çështjet sociale dhe kohët e fundit ka punuar në Ukrainë për të siguruar refugjatët në Poloni. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është e vështirë të kuptosh”, Mourinho ‘shfryn’ ndaj Renato Sanchesit

“Është e vështirë të kuptosh”, Mourinho ‘shfryn’ ndaj Renato Sanchesit

Serie A
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Aksidentohet autobusi i KFF Jakova, lëndohet tetë futbolliste dhe trajneri

Aksidentohet autobusi i KFF Jakova, lëndohet tetë futbolliste dhe trajneri

Sport vendor
Warren Zaire-Emery apo 'roboti' i Luis Enriques, 17-vjeçari i pazëvendësueshëm te PSG

Warren Zaire-Emery apo 'roboti' i Luis Enriques, 17-vjeçari i pazëvendësueshëm te PSG

Ligue 1
Zbulohet klauzola sekrete në kontratën e re të Xavit me Barcelonën

Zbulohet klauzola sekrete në kontratën e re të Xavit me Barcelonën

La Liga
Tre shqiptarë në kërkim nga policia angleze, vodhën 300 mijë funte në shtëpinë e Sterlingut

Tre shqiptarë në kërkim nga policia angleze, vodhën 300 mijë funte në shtëpinë e Sterlingut

Ndërkombëtare
Kalo në kategori