Majlinda Kelmendi i solli medaljen e parë të Lojërave Olimpike shtetit të Kosovës.

Ajo fitoi medaljen e artë në xhudo në kategorinë 52 kilogramë.

Por, duket se mediat serbe nuk po munden të kapërdijnë këtë fakt dhe po vazhdojnë me gënjeshtrat e tyre.

'Acarohen' marrëdhëniet Kelmendi-Giurfridda, por intervenon Driton Kuka (Foto) 'Acarohen' marrëdhëniet Kelmendi-Giurfridda, por intervenon Driton Kuka (Foto)

Një e fundit bën fjalë për refuzimin që kinse i ka bërë xhudistja kosovare komisionit anti-doping, ku sipas tyre, ajo nuk ka pranuar të bëj testin dy muaj më parë në Francë, transmeton Telegrafi.

Sipas tyre, ngjarja ka ndodhur në shtetin francez dhe i referohen burimeve brenda federatës së ndërkombëtare të xhudos.

Majlinda e ARTË shkruan historinë në Rio 2016 (Foto/Video) Majlinda e ARTË shkruan historinë në Rio 2016 (Foto/Video)

“Kontrolli është kërkuar të kryhet në muajin qershor në Francë. Por, xhudisjta dhe trajneri nuk kanë pranuar t’i nënshtrohen testit”, ka thënë burimi i afërt me Federatën Botërore të Xhudos.

Kujtojmë se ditë më parë organizatorët e Lojërave Olimpike të Rios kanë pezulluar një numër të madh të sportistësh rusë për shkak të skandalit të dopingut. /Telegrafi/

Reagon Kuka ndaj akuzave për doping që po i bëhen Majlinda Kelmendit (Foto) Reagon Kuka ndaj akuzave për doping që po i bëhen Majlinda Kelmendit (Foto)

majlinda aa