LAJMI I FUNDIT:

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Ëndrra e një ylli të Wolves për të luajtur futboll ndërkombëtar u shkatërrua pasi FIFA bllokoi ndryshimin e kombësisë së tij për shkak të një rregulli të çuditshëm.

Pavarësisht se humbi trajnerin e tyre Julen Lopetegui përpara sezonit, Wolverhampton Wanderers e mbajti ekipin me Gary O’Neil, duke përfunduar i 14-ti në Ligën Premier.

Wolves përfundoi 20 pikë larg zonës së rënies, me qendërmbrojtësin Max Kilman një pjesë kyçe të suksesit të sezonit.


Pavarësisht kësaj, 27-vjeçari nuk është thirrur kurrë për vendin e tij të lindjes, Anglinë, duke çuar në vendimin për të kaluar në kombëtaren e Ukrainës, të cilën ai ka të drejtë ta përfaqësojë nëpërmjet babait të tij.

Por, pavarësisht se donte të angazhonte të ardhmen e tij në ekipin ukrainas, Kilman u ndalua nga FIFA për një arsye të errët.

Përpara se t’i bashkohej Ligës Premier, Kilman luajti futsal për Anglinë në 25 ndeshje dhe, për shkak se ato ishin ndeshje konkurruese, ai nuk mund të ndryshonte kombësinë e tij.

Futbolli, futsali dhe futbolli në rërë mbikëqyren të gjitha nga FIFA, që do të thotë se çdo lojtar që konkurron për një vend në ndonjë nga këto sporte nuk mund të ndryshojë kombësinë e tij.

Nëse ai nuk do të kishte luajtur Futsal për Anglinë, Kilman mund të kishte luajtur për Ukrainën, për shkak të babait të tij që kishte lindur në Odessa, dhe ai u thirr për ta bërë këtë në një kamp stërvitor përpara Euro 2020 nga trajneri i atëhershëm Andriy Shevchenko.

Mbrojtësi ishte takuar më parë me trajnerin ukrainas në Chelsea, ku vëllai më i vogël i Kilman luan në nivelin e të rinjve, dhe foli me Oleksandr Zinchenko të Arsenalit në telefon për dëshirën e tij për këtë lëvizje.

Nëse lëvizja nuk do të ishte bllokuar nga FIFA, është pothuajse e sigurt që Kilman do të ishte në turneun e tij të dytë të madh me Ukrainën, i cili luajti ndeshjen e parë të Euro 2024 të hënën, duke humbur 3-0 nga Rumania. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Ndërkombëtare

"Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli" - dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

La Liga
Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Bundesliga
Nico Williams refuzon katër oferta të rëndësishme, nga Bilbao largohet vetëm për një klub

Nico Williams refuzon katër oferta të rëndësishme, nga Bilbao largohet vetëm për një klub

La Liga
Kalo në kategori