LAJMI I FUNDIT:

Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Gjysha e liruar nga Gaza ka treguar sesi militantët e Hamasit e kishin mbajtur në një dhomë të vogël, dhe se trajtimi i tyre ishte përkeqësuar me rritjen e tensioneve mes Izraelit dhe Hamasit.

Ruthy Munder, 78-vjeçe ka folur për televizionin Channel 13 se afro 50 ditë i kishte kaluar e shtrirë në karriget e plastikës, duke mbajtur pranë vajzën Keren dhe nipin Ohada Munder-Zichria, transmeton Telegrafi.

“Ka qenë shumë e vështirë. Mësova se i biri më është vrarë nga militanti i Hamasit që po dëgjonte radion. Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe të gjitha llojet e ushqimeve të konservuara dhe djathë. Por me vështirësimin e gjendjes ekonomike, filluam të kalojmë ditë pa ushqim”, shtoi ajo.

Munder, bashkëshorti 78-vjeç i të cilës po mbahet akoma peng në Gazë, tha se në mëngjes dhe mbrëmje u jepnin çaj, kurse fëmijëve çokollata.

Udhëheqësi i Hamasit takoi pengjet izraelitë në tunelet e Gazës, foli me ta në gjuhën hebraike
Lexo po ashtu Udhëheqësi i Hamasit takoi pengjet izraelitë në tunelet e Gazës, foli me ta në gjuhën hebraike

Gjatë pengmarrjes, besonte se do të lirohej dhe se do të mund sërish të bashkohet me familjarët.

“Kam qenë optimiste. Kam besuar se do të na lirojnë pavarësisht se na dërguan në Gazë dhe vranë ata të cilët donin t’i vrisnin”, shtoi ajo.

Militantët e Hamasit e kishin rrëmbyer Munderin gjatë sulmit të 7 tetorit, duke e nxjerrë dhunshëm nga shtëpia e saj në kibuc në jug të Izraelit.

Në këtë sulm u vra biri i saj, e pjesën tjetër të familjes Hamasi i kishte futur në një veturë dhe i kishte dërguar në Gazë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Evropa
Kalo në kategori