LAJMI I FUNDIT:

Rrëfehet protagonistja kryesore e serialit “The Queen’s Gambit”: Nuk e prisja kurrë një sukses të tillë

Rrëfehet protagonistja kryesore e serialit “The Queen’s Gambit”: Nuk e prisja kurrë një sukses të tillë

Ajo i pushtoi fansat me performancën e saj si kampionia e shahut Beth Harmon në shfaqjen jashtëzakonisht të famshme të Netflix, “The Queen’s Gambit”.

Dhe Anya Taylor-Joy ka hapur suksesin e saj të sapo gjetur që nga seriali, duke shpjeguar se ajo ‘nuk ka provuar kurrë’ diçka të tillë më parë, shkruan DailyMail.

Duke dalë në episodin e së premtes në ‘Graham Norton Show’ përmes një video-lidhje, aktorja, 24 vjeçe, përshkroi për herë të parë përvojën e saj në këtë serial.


Ajo pranoi që pasi pa veten në reklamën e madhe në Los Angeles, asaj iu desh të ‘largohej ’sepse u trondit duke parë suksesin e saj.

Ajo shpjegoi: “Pas karantinës unë isha akoma shumë e lagësht, kështu që shkova për një shëtitje në katër të mëngjesit dhe përfundova në Bulevardin Sunset dhe ishte një ‘billboard’ gjigant i fytyrës sime”.

“Unë kurrë nuk e kam provuar atë më parë në jetën time dhe u ktheva menjëherë dhe u largova sepse ishte shumë”, tha ajo.

Seriali i Netflix ka fituar adhurues midis profesionistëve të shahut, për vërtetësinë e strategjive të lojës dhe për stilin mahnitës të gjashtëdhjetave.

Kur u pyet nga Graham, 57 vjeçe, pse ajo mendon se “The Queen’s Gambit” ka qenë kaq i suksesshëm, Anya tha se mendonte se varet nga ‘pasioni’ i Beth për shahun.

Ajo vazhdoi: “Unë mendoj se janë disa gjëra të ndryshme. Është një histori e shpengimit dhe është mirë të dihet se mund t’i mposhtni demonët tuaj në atë mënyrë, por gjithashtu pasioni është thjesht emocionues”.

“Kur e shihni se sa e pasionuar është ajo (Beth) ndaj shahut, kjo thjesht ju tërheq. Dhe është me të vërtetë e bukur për t’u parë”, shtoi aktorja.

Ylli i Çmimeve ‘Emma’ zbuloi gjithashtu se ajo shikonte seritë e vjetra të serialit “The Great British Bake Off” ndërsa po xhironte për serialin e Netflix.

“Të qenit në hapësirën e Beth-it gjatë gjithë kohës ishte një përvojë mjaft intensive dhe nuk e kisha përjetuar kurrë më parë”, tha Anya. /Telegrafi/