LAJMI I FUNDIT:

Roth: Maqedonia në BE do të ndryshoj, ata që u larguan nga vendi do të duan sërish të kthehen

Roth: Maqedonia në BE do të ndryshoj, ata që u larguan nga vendi do të duan sërish të kthehen

Deputeti gjerman dhe kryetari i Komisionit të Politikës së Jashtme në Bundestag Michael Roth, ka folur në një emision televiziv lidhur me situatën e dëshprimit të popullit të Maqedonisë së Veriut nga BE-ja, dhe kjo përshkak të pritjeve të gjata që bëhen në procese të ndryshme.

Ai tha se vlera kryesore që BE përfaqëson është që të ruhet identiteti duke menjanuar frymën nacionaliste mes shteteve, që sipas tij i ka krijuar përçarjet më të mëdha mes vendeve.

“Mesazhi im është fare i qartë: askush nuk mund të të përshkruajë se si të jetosh, askush nuk mund të të përshkruajë se çfarë gjuhe flet, askush nuk mund të ndërhyjë në identitetin tënd kulturor, në çështjet e traditës së këtij vendi. Dhe kjo është ajo për të cilën qëndron BE. Dhe shpresoj se do të krijohet një besim i ri mes popullit të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, por e di që një pjesë e madhe e besimit ka humbur. Por ne nuk duhet të lejojmë që të vazhdojmë të infektohemi nga helmi i nacionalizmit dhe populizmit”, tha Roth, në një intervistë për TV21.

Reklama
Reklama

Roth tha se shumë të rinj u larguan nga Maqedonia e Veriut sepse, siç thotë ai, nuk besonin në të ardhmen e këtij vendi, por gjërat pritet të ndryshojnë për të mirë.

“Dhe unë dua që njerëzit të mund të kthehen, të thonë: po, ky është atdheu im dhe unë dua të kem një familje këtu, dua të kem një jetesë këtu, por kjo do të jetë e mundur kur të ankoroheni fort në BE. Jam shumë i bindur për këtë”, tha Roth.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Lajme
Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Lajme
Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Lajme
Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Lajme
Vendimi që mund ta “rrëzojë” presidenten, Berisha: Ky nuk është qëllimi ynë

Vendimi që mund ta “rrëzojë” presidenten, Berisha: Ky nuk është qëllimi ynë

Lajme
Kurti: Nuk është mirë të thoni

Kurti: Nuk është mirë të thoni "Asociacioni po bëhet"

Lajme
Kalo në kategori