Roma fiton ndeshjen e fortë ndaj Atalantas dhe i afrohet vendit të katërt

Roma ka fituar me rezultat minimal 1-0 në ndeshjen e tyre në shtëpi ndaj Atalantas në takimin e vlefshëm për javën e 28-të në Serie A.

Ekipi i Jose Mourinhos ka vazhduar serinë pozitive në kampionat, duke u marrë fitoren e radhës dhe duke vazhduar ngjitjen në tabelë.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të mirë dhe të fortë nga të dyja skuadrat, por me vendasit për një nuancë më të mirë duke shënuar edhe një gol.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 32-të dhe ishte sulmuesi Tammy Abraham, i cili shënoi për 1-0 pas asistimit të Nicolo Zaniolos.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë më e barabartë, por më e vakët për nga rastet dhe me mysafirët për një nuancë më të mirë në kërkim të barazimit.

Megjithatë, në këtë pjesë edhe përkundër disa tentimeve nga të dyja skuadrat, portat mbeten të paprekura dhe ndeshja u mbyll me fitoren e Romës 1-0.

Vlen të theksohet se në minutat shtesë të dy ekipet mbeten pa një lojtarë, pasi Marten de Roon dhe Henrikh Mkhitaryan u ndëshkuan me të kuq, pas dy të verdhëve.

Pas kësaj fitore, Roma e sheh veten në pozitën e pestë me 47 pikë, po aq sa ka Atalanta e gjashtë, ndërsa kanë tri pikë më pak se Juventusi i katërti.

Në ndeshjen e radhës, Giallorossët luajnë në udhëtim te Udinese, teksa Atalanta e pret Genoan. /Telegrafi/

Pep Guardiola shpjegoi se pse ai nxori nga loja në kohën shtesë dy gjuajtësit më të mirë të penalltive

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

“Mourinho më përjashtoi nga ekipi i parë dhe më dërgoi të stërvitsha te fëmijët pa më folur apo paralajmëruar” - rrëfimi shokues i gjermanit

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

"Do ta mbaj për vete atë që mendoj" - Araujo nuk përgjigjet direk për Gudoganin, por lë shumë për të kuptuar