Roma demolon Crotonen, shpreson për një vend në Ligën e Evropës

Roma ka fituar 5-0 përballë Crotones në kuadër të javës së 35-të në Serie A.

Skuadra vendase e filloi mjaft mirë takimin, mirëpo nuk ia doli t’i konkretizonte rastet.

Gialorrossët duhej të prisnin deri në pjesën e dytë, për të realizuar golin e parë të takimit.

Një i tillë erdhi në minutën e 47-të, kur Borja Mayoral u asistua nga Henkrikh Mkhitaryan, për të shënuar për 1-0.

Roma mori më shumë motiv nga ky gol i hershëm në 45 minutat e dytë, për të realizuar edhe katër herë të tjera.

Ishte lorenzo Pellegrini që shënoi në minutën e 70-të, duke dyfishuar epërsinë për skuadrën e tij.

Kaluan vetëm tre minuta nga goli i dytë, dhe Pellegrini shënoi edhe të tretin, derisa Mkhitaryan ishte sërish në rolin e asistuesit.

Skuadra që drejtohet nga Stefano Pioli nuk ndaloi me kaq dhe shënoi edhe golin e katërt me anë të Mkhitaryan (78′), me Rick Karsdrop që ishte asistuesi.

Mayoral nuk ndaloi pa e siguruar edhe golin e tij të dytë, duke e realizuar atë në minutën e 90-të/

Pas javës së 35-të, Roma gjendet në vendin e shtatë me 58 pikë dhe po lufton për një vend në Ligën e Evropës. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore

Ikona e Barcelonës befason të gjithë - rikthehet të luajë futboll profesionist në moshën 58-vjeçare

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë