LAJMI I FUNDIT:

Roboti që sheh dhe kapë objekte, në të ardhmen mund ta pastrojë edhe shtëpinë tuaj (Video)

Roboti që sheh dhe kapë objekte, në të ardhmen mund ta pastrojë edhe shtëpinë tuaj (Video)

Shkencëtarët amerikanë e kanë krijuar një robot që ‘sheh’ objekte, duke shfrytëzuar një teknologji të avancuar.

Në këtë formë, mund të bëjë dallime mes objekteve dhe t’i kapë ato, megjithëse nuk i ka parë ndonjëherë më parë, transmeton Telegrafi.

Algoritmi që po vazhdon të avancohet, do të integrohet në robotë, që një ditë do të jenë në gjendje të pastrojnë edhe shtëpinë tuaj.

Mjafton që t’i tregohet enterieri i pastruar dhe rregulluar si duhet, ndërsa roboti të përfundojë pastrimin, teksa pronarët janw nw angazhime tjera. Atyre mund t’ju tregohet edhe një fotografi ku shfaqen enët e pastra, për t’ju lënë që t’i lajnë të papastrat që janë në lavaman.

Deri më tani, vetëm njerëzit janë mjeshtër të zhdërvjelltësisë, kjo për faktin se kemi mundësi të shohim dhe të mendojmë vet. Robotët në anën tjetër, duhet të dirigjohen.

Për dekada me radhë, robotët kanë qenë në gjendje të lëvizin në një linjë dhe të kryejnë punën e njëjtë dhe më precizitet për miliona herë me radhë, por kësaj radhe janë një hap përpara, pasi kenë mundësi të shohin.

Hulumtuesit e një laboratori në Massachsetts të Shteteve të Bashkuara, e kanë krijuar robotin që detekton objektin prej disa këndeve dhe arrin ta kapë, për ta vendosur ku duhet. Madje, përmes përditësimeve që i janë bërë edhe mund të mësohet, që ta kapë në pjesë specifike dhe ta lëshojnë në mënyrën më të përshtatshme.

Videoja e postuar më poshtë, e tregon robotin teksa e fotografin objektin dhe e vështron prej disa këndeve, derisa e gjen pjesën më të përshtatshme për ta ngritur dhe zhvendosur. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Veprimi i pabesueshëm i qenit u regjistrua nga kamerat e vëzhgimit

Veprimi i pabesueshëm i qenit u regjistrua nga kamerat e vëzhgimit

Interesante
Biznismeni amerikan mburret se ka fituar 100 vakte falas nga McDonald's duke përdorur ChatGPT-në

Biznismeni amerikan mburret se ka fituar 100 vakte falas nga McDonald's duke përdorur ChatGPT-në

Interesante
Një djalosh bëri tatuazh një fjalë në arabisht, ai u trondit kur zbuloi se çfarë do të thoshte në të vërtetë

Një djalosh bëri tatuazh një fjalë në arabisht, ai u trondit kur zbuloi se çfarë do të thoshte në të vërtetë

Virale
Kalo në kategori