Një lojtar anonim i Borussia Monchengladbach thuhet se ka rezultuar pozitiv në testin e coronavirusit dhe është karantinuar menjëherë, dhjetë ditë para se sezoni i planifikuar i Bundesligas të fillojë përsëri.

Futbolli gjerman ka qenë në pritje që nga 11 mars të rifillojë përsëri, por sezoni thuhet se është vendosur të vazhdojë nga 15 maji.

Sidoqoftë, pas një serie provash pozitive tek lojtarët dhe klubet, rinisja e sezonit mund të jetë përsëri në rrezik.

Bundesliga pritet të rifillojë me 15 maj, Merkel ka dhënë dritën e gjelbër për të vazhduar Bundesliga pritet të rifillojë me 15 maj, Merkel ka dhënë dritën e gjelbër për të vazhduar

Sipas mediumit The Sun, dy anëtarë të ekipit të Monchengladbach, përfshirë një lojtar dhe një anëtar të stafit kanë rezultuar pozitiv në testet pozitive për Covdi-19.

Klubet në Bundesliga dhe Bundesliga 2 kanë testuar të gjithë lojtarët e tyre këtë javë përpara një rikthimi të mundshëm.

Coronavirusi ia prish planet Bundesligës: 10 lojtarë të infektuar Coronavirusi ia prish planet Bundesligës: 10 lojtarë të infektuar

Futbolli gjerman shpreson të rikthehet më 15 maj, por një rikthim po bëhet gjithnjë e më i vështirë, pasi Gjermani ka hyrë në një fazë të dytë të infektimeve pas lehtësimit të masave.

Por, lajmi nga Gladbach është vetëm i fundit në një seri goditjesh, pasi ekipi nga Bundesliga 2, FC Erzgebirge Aue dërgoi të gjithë lojtarët dhe stafin në shtëpi pasi u regjistrua një test pozitiv për Covid-19. /Telegrafi/