Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s, ka dhënë një intervistë për “The Times” teksa zbuloi se po e merr në konsideratë të ri-dizajnoj formatin e Ligën e Kampionëve.

Në këtë mënyrë po mendohet se skuadrat që arrijnë në çerekfinale, të kenë një vend të garantuar në fazën e grupeve të sezonit të ardhshëm.

Sigurisht, slloveni ashtu sikurse paraardhësi i tij, Mishel Platini, duke folur për këtë propozim thotë se në këtë formë dëshiron të mbrojnë klubet e vogla sikurse Ajaxi, e cila befasoi me paraqitjet në këtë sezon në ligën elitare për klubet evropiane.

Joao Cancelo (Foto: Michael Steele/Getty Images/Guliver)

Në fakt, Ajaxi ka mposhtur ekipe të mëdha në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe ka arritur në fazën finale duke fituar paratë e destinuara për ekipet mëdha, të cilave u kanë takuar dhjetëra miliona euro.

Me këtë reformë, Real Madridi, Juventusi dhe UEFA sigurohen që asnjë klub mos tu prish planet e tyre nga klubet e vogla.

Ceferin, i cili në mënyrë deklarative gjithmonë luftoi kundër Superligës Evropiane, në këtë formë dëshiron që t’i favorizojë klubet e pasura. Dhe Liga e Kampionëve mbetet vetëm një emër në letër. /Telegrafi/