Ndeshja e shumëpritur e peshave të renda në boks mes Anthony Joshua dhe Oleksandr Usyk thuhet se ka një datë të re të planifikuar për këtë verë.

Joshua humbi titujt botërorë të peshave të rënda WBA, IBF dhe WBO ndaj Usyk në shtator dhe pritej të përballej me ukrainasin në një revansh në prill ose maj.

Megjithatë, negociatat mbi luftën u ndërprenë në shkurt kur Rusia pushtoi Ukrainën, me Usyk që u kthye në shtëpi për t’u bashkuar me forcat e tij të mbrojtjes territoriale të Kievit.

Usyk tani është larguar nga Ukraina për t’u përgatitur për luftën e tij me Joshua në një kamp stërvitor në Poloninë fqinje.

“Vendosa të filloj përgatitjet për një revansh me Anthony Joshua. Një numër i madh i miqve të mi më mbështesin, të gjithë të mirat dhe paqe. Faleminderit Zotit për gjithçka”, ka postuar Usyk në llogarinë e tij në Instagram.

Usyk konfirmon revanshit ndaj Joshuas: Kështu do ta ndihmoj më shumë vendin tim Usyk konfirmon revanshit ndaj Joshuas: Kështu do ta ndihmoj më shumë vendin tim

Megjithatë, lufta mes dy boksierëve tani është duke u planifikuar për 23 korrik, sipas gazetarit të respektuar të boksit Dan Rafael.

Raporti i Rafael pretendon se një datë origjinale e ndeshjes më 25 qershor u propozua fillimisht, por kjo nuk ka më gjasa të ndodhë, me ndeshjen që tani do të zhvillohet më 23 korrik.

Arabia Saudite është identifikuar si vend mikpritës i mundshëm, pasi kishte organizuar më parë ndeshjen mes Joshua dhe Andy Ruiz Jr në vitin 2019.

Raportet e fundit kanë pohuar se Arabia Saudite është e gatshme të ofrojë një tarifë prej rreth 120 milionë dollarë apo 110 milionë euro për të organizuar luftën. /Telegrafi/