LAJMI I FUNDIT:

Renditen top dhjetë sulmuesit më të mirë në histori të Kampionatit Evropian

Renditen top dhjetë sulmuesit më të mirë në histori të Kampionatit Evropian

Superylli i Portugalisë, Cristiano Ronaldo është emëruar si sulmuesi më i mirë në historinë e Kampionatit Evropian përpara legjendës hollandeze, Marco van Basten.

Reklama

Sulmuesi 36-vjeçar i Juventusit është lojtari më i kompletuar i Portugalisë dhe rekordmen i golave në të gjitha kohërat.

Ronaldo humbi finalen në fillim të karrierës së tij në Portugali pasi skuadra e tij humbi 1-0 nga Greqia në finalen e Euro 2004.

Credit: PA

Sidoqoftë, pesë herë fituesi i Topit të Artë arriti të fitojë trofeun e tij të parë të me Portugalinë në Euro 2016.

Ronaldo do të jetë edhe një herë kapiten i Portugalisë në një turne të madh ndërkombëtar ndërsa kampionët në fuqi përgatiten për Euro 2020.

Ish-ylli i Manchester United dhe Real Madrid do të bëhet lojtari i parë në histori që do të paraqitet në pesë Kampionate Evropiane këtë verë.

Dhe Ronaldo aktualisht është i barabartë me fituesin e tre herë të Topit të Artë, Michel Platini.

Më poshtë mund t’i shikoni dhjetë lojtarët që kanë pasur paraqitje të mira në Kampionatin Evropian:

Alan Shearer (Angli)

Credit: PA

Zlatan Ibrahimovic (Suedi)

Credit: PA

Ruud van Nistelrooy (Holandë)

Credit: PA

Antoine Griezmann (Francë)

Credit: PA

Wayne Rooney (Angli)

Credit: PA

Jurgen Klinsmann (Gjermani)

Credit: PA

Gerd Muller (Gjermania Perëndimore)

Credit: PA

Thierry Henry (Francë)

Credit: PA

Marco van Basten (Holandë)

Credit: PA

Cristiano Ronaldo (Portugali). /Telegrafi/

Credit: PA

Luani dhe fitoni shpërblime këtu >

Më shumë lajme nga kampionati Euro 2020 >

Në trend Sport

Më shumë
Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Liga e Evropës
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Premier League
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

Ligue 1
Kalo në kategori