LAJMI I FUNDIT:

Reja e Donald Trumpit, Kimberly Guilfoyle infektohet me coronavirus

Reja e Donald Trumpit, Kimberly Guilfoyle infektohet me coronavirus
Donald Trump Jr. dhe Kimberly Guilfoyle (Foto: Mark Wilson/Getty Images/Guliver)

Kimberly Guilfoyle, e dashura e djalit më të madh të Presidentit Donald Trump dhe një zyrtare e lartë e fushatës së presidentit amerikan, u testua pozitive për COVID-19 përpara ngjarjes së 4 korrikut në Mount Rushmore.

Reklama

Guilfoyle, 51 vjeçare, rezultoi pozitive përpara ngjarjes së Dakotës së Jugut, por i dashuri i saj Donald Trump Jr., 42 vjeç, nuk e bëri këtë, tha një burim i njohur për DailyMail.com.

Të dy, të cilët kishin qenë në Montana, udhëtuan për në Dakotën e Jugut me planet për të parë ekranin e fishekzjarreve dhe për të dëgjuar presidentin të fliste gjatë festimit të Ditës së Pavarësisë së Amerikës.

Kimberly Ann Guilfoyle dhe Donald Trump, Jr. (Foto: Caitlin O’Hara/Getty Images)

Ajo dhe Don Jr. kurrë nuk u takuan me ekipin e Trump dhe, nga kujdesi, do të kthehen nga Dakota e Jugut gjatë gjithë rrugës për në Bregun Lindor. Është e mundshme që shtytja e gjatë do të dalë nga xhepat e taksapaguesve dhe që agjentët që mbikëqyrin udhëtimin do të duhet të izolohen për dy javë.

Është bërë zakon që njerëzit brenda rrethit të Trump të testohen rregullisht për virusin pasi pandemia vazhdon të kapë vendin dhe infeksionet rriten në jug të ShBA-së.

Para diagnozës, Guilfoyle raportohet se nuk kishte ndonjë simptomë.

Fushata tha se Guilfoyle, e cila është i rregullt në mitingjet e fushatës Trump dhe pret një shfaqje javore në internet për Ekipin Trump, po bën mirë dhe po qëndron e izoluar.

Kimberly Guilfoyle (Foto: Roy Rochlin/Getty Images/Guliver)

“Pas testimit pozitiv, Kimberly u izolua menjëherë për të kufizuar çdo ekspozim. Ajo po ecën mirë, dhe do të rivendoset për të siguruar që diagnoza të jetë e saktë pasi ajo është asimptomatike, por si një masë paraprake do të anulojë të gjitha ngjarjet e ardhshme. Donald Trump Jr u testua negativ, por si masë paraprake është edhe vetë-izoluese dhe po anulon të gjitha ngjarjet publike”, tha Sergio Gor, Shefi i Shtabit të Komitetit të Financave të Trumpit, në një deklaratë.

Kushdo që ka kontakt me presidentin testohet për virusin – një politikë e zbatuar pasi dy punonjës të Shtëpisë së Bardhë në afërsi të presidentit u testuan pozitivisht për sëmundjen.

Guilfoyle foli në tubimin e fushatës së Trumpit në Tulsa, Oklahoma, më 20 qershor – një ngjarje që supozohej të rifillonte fushatën e rizgjedhjes së presidentit, por u rrethua me probleme, duke përfshirë turmat më të ulëta nga sa pritej dhe tetë anëtarët e ekipit paraprak që u infektuan me coronavirus.

Donald Trump Jr. dhe Kimberly Guilfoyle (Foto: Manny Carabel/Getty Images/Guliver)

Stafi i fushatës, përfshirë menaxherin Brad Parscale, të izoluar pas ngjarjes për të siguruar që ata nuk kishin COVID. Dhe Herman Kain, ish-kandidati presidencial republikan që ishte gjithashtu në tubim, rezultoi pozitiv me coronavirus javën e kaluar.

Guilfoyle ishte gjithashtu në ngjarjen e 23 qershorit të Presidentit Trump në Phoenix ku foli me 3000 studentë.

Në të dy ngjarjet Tulsa dhe Phoenix, pak njerëz mbanin maska në fytyrë ose u distancuan nga shoqëria edhe pse rastet e coronavirusit në Oklahoma dhe Arizona ishin në rritje.

Ajo shërben si kryetare kombëtare e Komitetit të Financave të Trumpit, një pozicion që e vë atë në kontakt të rregullt me listat e mëdha, donatorë të pasur në fushatën Trump.

Donald Trump Jr. dhe Kimberly Guilfoyle (Foto: Manny Carabel/Getty Images/Guliver)

Disa nga ato ngjarje po ndodhnin në shtetet perëndimore përpara ardhjes së Trumpit në malin Rushmore.

Njerëzit që morën pjesë në ato ngjarje i thanë CNN-it se nuk e panë Guilfoyle të kishte vënë ndonjë maskë.

Është e paqartë kur ajo kishte për herë të fundit kontakt me Presidentin Trump dhe fushata i është përgjigjur pyetjes së DailyMail.com për këtë çështje.

Presidenti dhe fushata e tij kanë rënë në sy për mbajtjen e ngjarjeve në shkallë të gjerë ndërsa rastet e coronavirusit rriten në pjesën më të madhe të vendit. Fushata nuk ka planifikuar një tubim tjetër që kur u zhvillua Tulsa. /Telegrafi/