Real Madrid dhe Atletico Madrid do të përballen me short të vështirë në Ligën e Kampionëve, pasi ka kundërshtarë shumë të fort që vijnë nga vazo e parë.  

Janë kualifikuar në mënyrë direkt 26 ekipe për sezonin e ardhshëm në fazën e grupeve, ndërsa dy vende janë të rezervuara për fituesin e Ligës së Kampionëve  dhe Ligës së Evropës.

Këtë sezon, megjithatë, të dy finalistët e Ligës së Kampionëve tashmë janë kualifikuar përmes pozitave të tyre në kampionatet vendase.

Të gjitha lajmet nga Liga e Kampionëve Të gjitha lajmet nga Liga e Kampionëve

Kështu që një vend do të shkojë tek kampionët e Bundesligës së Austrisë, federata e të cilëve zë vendin e 11 në renditjen e UEFA -s.

Italia, Spanja, Anglia dhe Gjermania do të kenë katër përfaqësues secila.

Dy të parët nga Franca dhe Rusia do të shkojnë direkt, së bashku me kampionët nga Portugalia, Ukraina, Belgjika dhe Turqia.

Vazo e parë do të ketë skuadra të tilla si Barcelona, Manchester City, Juventus, Bayern Munich, Paris Saint-Germain, Zenit Saint Petersburg, Liverpool ose Tottenham Hotspur dhe Chelsea ose Arsenal.

Real Madridi dhe Atletico me shumë gjasë do të jenë në vazon e dytë dhe do të kenë kundërshtarë nga këta lartë. /Telegrafi/