LAJMI I FUNDIT:

Raporti rreth “fondit sekret”: Beogradi shpenzoi 145 milionë euro në Kosovë

Raporti rreth “fondit sekret”: Beogradi shpenzoi 145 milionë euro në Kosovë

Një raport i një medie investigative serbe thekson se qeveria e Beogradit ka shpenzuar 145 milionë euro për Kosovën, por nuk dihet destinacioni i parave.

Reklama

Portali insajder.net thekson se 15 ministri janë pyetur mbi rrugën e parave të derdhura në një fond sekret.

“Për 4 vjet janë harxhuar 145 milionë euro në projekte të ndryshme të alokuara nga 12 ministri të qeverisë serbe, por asnjëra nuk jep detaje për shpenzimet”, thekson raporti i publikuar.

Situata është e njëjtë me vitin 1992, kur Vojislav Sheshel i kërkoi Slobodan Milosheviçit duke i thëne se “ku i çove 12 milionë dollarët e destinuar për të destabilizuar Shqipërinë?”

Pra pyetja është: kush i ka marrë këto para?!

E njëjta gjë edhe këtë herë, ku fakt është që prej kohës kur janë dhënë këto para Kosova ka qenë në gjendje të pastabilizuar si në politikë, ekonomi dhe situatë sociale, por nuk janë gjetur se ku kanë shkuar këto para.

Portali insider.net thotë që nuk ka marrë asnjë përgjigje nga dikasteret përgjegjës që janë: Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Punës dhe Çështjeve Sociale, Ministria e Arsimit etj.

“Grabitje patriotike” titullohet artikulli i portalit, që thekson se kryeministri serb Aleksandër Vuçiç dhe zv/kryeministri Ivica Daçiç premtuan transparencë.

Artikulli thekson se në parlamentin serb është ngritur një komision hetimor, i cili ka përgatitur një raport të plotë me delegimin e fondeve, ndërkohë që nuk dihet se ku kanë shkuar paratë e alokuara në buxhet.

“Bëhet fjalë për 650 mijë euro në ditë që nuk dihet se përse janë dhënë dhe shpenzuar. Nuk ka pasur asnjë kontroll mbi to”, citon insider.net raportin parlamentar.

Dhe raporti është përfunduar në vitin 2014, i përgatitur nga deputetët e tre partive kryesore në qeverinë e tanishme të Aleksandër Vuçiçit.

Siç bën të ditur portali investigativ, raporti është mbajtur sekret dhe asnjë pjesë nga ai nuk është bërë publike, edhe pse kanë kaluar 2 vjet.

Një analist serb thekson se kjo është pjesë e fushatës zgjedhore, por gjithsesi skandali është i rëndë.

Madje ai shton se ka edhe më shumë fonde të lëshuar në Kosovë, por që askush nuk i ka futur në fatura. /tesheshi.com/

Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq e pranoi se Radoiçiq ishte në grupin terrorist që vrau rreshterin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit

Vuçiq e pranoi se Radoiçiq ishte në grupin terrorist që vrau rreshterin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit

Lajme
BE kritikon Serbinë: S’mund të barazohen terroristët me viktimat e terrorizmit

BE kritikon Serbinë: S’mund të barazohen terroristët me viktimat e terrorizmit

Lajme
Në kërkim të trupave dhe armatimeve, policia patrullon me njësitin e qenve në zonat malore të Banjskës

Në kërkim të trupave dhe armatimeve, policia patrullon me njësitin e qenve në zonat malore të Banjskës

Elfije Boletini
Rohde: Të ndalohen deklaratat nxitëse, veçanërisht nga Beogradi

Rohde: Të ndalohen deklaratat nxitëse, veçanërisht nga Beogradi

Lajme
Pas sulmit terrorist dhe vrasjes së policit, Vuçiq kërkon tërheqjen e Policisë së Kosovës nga veriu

Pas sulmit terrorist dhe vrasjes së policit, Vuçiq kërkon tërheqjen e Policisë së Kosovës nga veriu

Lajme
KPK-ja thërret takim të jashtëzakonshëm, pritet shkarkimi i Agron Bekës

KPK-ja thërret takim të jashtëzakonshëm, pritet shkarkimi i Agron Bekës

Drejtësi
Kalo në kategori