LAJMI I FUNDIT:

Raport i ri mjekësor për gjendjen shëndetësore të portierit Sergio Rico

Raport i ri mjekësor për gjendjen shëndetësore të portierit Sergio Rico

Portieri spanjoll i Paris Saint-Germain, Sergio Rico mbetet i qëndrueshëm dhe i qetësuar në spitalin Virgen del Rocio në Sevilje për shkak të dëmtimeve të rënda që pësoi nga rrëzimi dhe goditja nga një kalë në pelegrinazhin e Rocio në Huelva, raportojnë këtë të martë burimet e mediumit EFE nga qendra spitalore.

Reklama

Gjendja e Ricos mbetet këtë të martë “pa ndryshime të rëndësishme” që nga pjesa mjekësore e së hënës, e cila tregoi se ai ishte i qëndrueshëm brenda dhe i qetësuar në spitalin e Sevillas, i ndjekur nga specialistë të Mjekësisë Intensive dhe në pritje të klinikës së evolucionit në ditëve të ardhshme.

Deklarata nga Spitali Virgen del Rocio vjen disa orë pas mesazhit dërrmues që Alba Silva, bashkëshortja e Ricos, publikoi në rrjetet e saj sociale.

“Mos më lër vetëm, dashuria ime, sepse betohem që nuk mundem dhe nuk di si te jetoj pa ty. Jeta ime te presim dhe të duam shumë..”, ishin disa nga fraza të shoqëruara me një foto bardh e zi të ditës së tyre të dasmës.

Transferimi me helikopter

Portieri ka marrë disa goditje në kokë nga një kali i cili e ka rrëzuar një herë në tokë, sipas asaj që dëshmitarët okularë kanë raportuar në Shërbimin e Urgjencës 112 të Andaluzisë, në një ngjarje që ka ndodhur në orën 8:30 në mëngjes kur u dërguan disa njoftime për rënien e një kalorësi në rrugën Camino de Moguer në fshatin Almontena, ku festohet pelegrinazhi Rociera.

Nga 112 u njoftuan Garda Civile dhe 061 dhe portieri spanjoll mori ndihmën fillestare mjekësore nga Qendra e Emergjencave Shëndetësore të instaluar në fshat, e cila e transferoi me helikopter në gjendje të rëndë në spitalin Virgen del Rocio.

Portieri i PSG-së është në gjendje të rëndë pasi është rrëzuar nga kali dhe është dërguar me urgjencë në spital
Lexo po ashtu Portieri i PSG-së është në gjendje të rëndë pasi është rrëzuar nga kali dhe është dërguar me urgjencë në spital

Portieri, 29 vjeç dhe i stërvitur në akademinë e të rinjve të Sevillas, në ekipin e parë të së cilës ishte nga sezoni 2014/15 deri në sezonin 2018/19, u thirr këtë të shtunë me skuadrën e tij për ndeshjen e parafundit të ligës franceze, të cilën e luajtën në Strasburg, ku barazuan dhe u bënë kampionë të Ligue 1.

Rico nga Sevilla u huazua te Fulhami para se të blihej nga PSG, i cili sezonin e kaluar e huazoi te Real Mallorca, për t’u rikthyer te skuadra parisiane, në të cilën është zëvendësues i rregullt. /Telegrafi/