Rael Whitsitt, MVP e xhiros së 18 në elitën e femrave

(Foto: basketbolli.com)

Xhiroja e 18-të në elitën e femrave, që u zhvillua në fundjavë solli përballjen mes kampiones së Kosovës, Penzës dhe fituesit të Kupës, Bashkimit.

Sfida u fitua nga vashat pejane 71-61, ku u dallua e zakonshmja Rael Whitsitt. Amerikania e mbylli ndeshjen me 24 pikë, 14 kërcime e gjashtë asistime, duke qenë më meritorja për fitoren e skuadrës pejane. Ajo u ndihmua nga kapitenia, Valbona Bytyqi me 14 pikë, katër kërcime dhe dy asistime.

Trepça shënoi fitore të pritur ndaj Kastriotit me rezultat të thellë, 29-113. Te skuadra mitrovicase ndeshje të jashtëzakonshme ka zhvilluar Tasharra Jeffries me 62 pikë, 11 kërcime, shtatë asistime dhe 16 topa të vjedhur. Lojë shumë të mirë ka zhvilluar edhe Alma Muzliukaj me 22 pikë, 11 kërcime dhe shtatë asistime.

Fitoren e 18-të nga po aq ndeshje e ka shënuar Prishtina, që mundi Vëllaznimin 114:40. Te skuadra prishtinase u dallua Sumeja Kosumi me 16 pikë, 12 kërcime dhe tri asistime.

Top 5

Rael Whitsitt 24 pikë, 14 kërcime, 6 asistime

Valbona Bytyqi 14 pikë, 4 kërcime, 2 asistime

Tasharra Jeffries 62 pikë, 11 kërcime, 7 asistime, 16 topa të vjedhur

Alma Muzliukaj 22 pikë, 11 kërcime, 7 asistime

Sumeja Kosumi 16 pikë, 12 kërcime, 3 asistime

Për tre muaj, 50 baste: Publikohet videoja ku Tonali mezi pret të ndëshkohet me karton të verdhë

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Zbulohet emri i vërtetë i Kylian Mbappes - ka lënë të shokuar fansat e tij

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes