LAJMI I FUNDIT:

Radhë të gjata mbi 10 km në kufi ndërsa rusët ikin për në Gjeorgji

Radhë të gjata mbi 10 km në kufi ndërsa rusët ikin për në Gjeorgji

Një numër i shtuar i rusëve po vazhdojnë të përpiqen të largohen nga vendi që kur presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi mobilizimin e të paktën 300 mijë trupave shtesë të mërkurën e kaluar.

Reklama

Korrespondenti i BBC-së në Tblisi, Rayhan Demytrie, tha se ka një radhë rreth dhjetë kilometra e gjatë në kufirin midis Gjeorgjisë dhe Rusisë, ndërsa burrat përpiqen të shmangin rekrutimin.

Ajo tha se lëvizja ishte shumë e ngadaltë dhe disa njerëz kishin pritur më shumë se 20 orë për të kaluar.

Trafiku kufitar midis Finlandës dhe Rusisë është rritur gjithashtu.

Një zyrtar finlandez, Matti Pitkaniitty, tha se numri i rusëve që arrinin ishte dyfishuar që nga java e kaluar.

Ndryshe, Rusia po organizon “referendume” në territoret e okupuara ukrainase duke pyetur qytetarët nëse qytetet e tyre do t’i bashkohen shtetit rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur Ukraina godet për pak sekonda së paku tetë ushtarë rusë afër Bakhmutit

Momenti kur Ukraina godet për pak sekonda së paku tetë ushtarë rusë afër Bakhmutit

Evropa
Ukraina bombardon tanket ruse në vijë të frontit

Ukraina bombardon tanket ruse në vijë të frontit

Evropa
Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e armëve në bashkëpunim me SHBA-në

Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e armëve në bashkëpunim me SHBA-në

Evropa
Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Botë

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Irani po ashpërson masat për vendosjen e hixhabit, një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit

Irani po ashpërson masat për vendosjen e hixhabit, një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit

Azia
Kalo në kategori