Quique Setien ka diskutuar për kohën e tij në Barcelonë, duke zbuluar se klubi katalunas ende i ka borxh para pas ndarjes me të disa vite më parë.

Trajneri spanjoll është rikthyer në La Liga për të marrë drejtimin e Villarrealit pas largimit të Unai Emery te Aston Villa.

“Barcelona ende më detyrohet me para”, ka thënë fillimisht Setien për El Larguero, pasi bëri debutimin e tij me skuadrën e Villarrealit në barazimin 2-2 me Hapoel Beer Sheva të enjten.

Trajneri me eksperiencë u shpreh shumë i lumtur për rikthimin në stërvitje dhe beson se lojtarët e tij gradualisht do t’i përshtaten taktikave të tij.

Reklama

“Nuk isha plotësisht i bindur se do të më jepnin një shans diku ku mund të përshtatesha. Ka qenë një surprizë e mrekullueshme. Villarreali kishte një trajner që po bënte shumë mirë dhe asgjë nuk sugjeronte se kjo mund të ndodhte”.

Reklama

“Kisha oferta nga jashtë por nuk më pëlqente. Mund të kisha shkuar në SHBA, gjë që më tërheq shumë, por u befasova kur mora atë telefonatë”.

Duke folur me Onda Cero, Setien e bëri të qartë se vendimi për të nënshkruar me Villarrealin ishte një vendim i lehtë për t’u marrë.

“Drejtori i Villarrealit, Miguel Angel Tena, i cili ishte lojtari im në Lugo, më telefonoi. Nuk e di pse sepse ai nuk më donte, por ai më tha se kjo është arsyeja pse ai e di se unë e kuptoj futbollin. Ne arritëm menjëherë një marrëveshje sepse nuk mund të gjeja një vend më të mirë për të zhvilluar idetë e mia”.

Reklama

Puna me Messin

Kishte raporte në atë kohë që theksonin se Setien dhe Lionel Messi nuk mbanin marrëdhëniet më të mira, por trajneri i Villarrealit shmangu diskutimin nëse ndihet i zhgënjyer nga argjentinasi.

Reklama

“Nuk mund të them nëse më zhgënjeu. Ka gjëra që më pëlqejnë dhe të tjera që nuk më pëlqejnë dhe më është dashur të merrem me to”.

Setien vazhdoi të shpjegonte pse duhej të largohej nga Barcelona më herët.

“Barcelona ishte skuadra që kam ëndërruar gjithmonë ta stërvitja dhe duke qenë atje mendova: “Duhet të kisha bërë atë që bëri Jose Antonio Camacho dhe të largohesha”.

“Nëse ka gjëra që nuk ju shkojnë, mos u bëni hipokrit dhe largohuni”, përfundoi trajneri i njohur. /Telegrafi/