Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis pajtohet me trajnerin e Manchester City, Pep Guardiola në oidhje me deklaratën e bërë ndaj FIFA-s dhe UEFA-s.

Strategu spanjoll mbrojti politikën e tij të rotacionit te Citizens dhe pretendoi se UEFA dhe FIFA po ‘vrasin lojtarët’ me orarin e ngjeshur të ndeshjeve.

“Ata janë qenie njerëzore, nuk janë makina”, kishte Guardiola për në konferencë për media. “Ata kanë nevojë për pushim. UEFA dhe FIFA po vrasin lojtarët sepse ka shumë takime”.

Deklaratë e fuqishme nga Pep Guardiola që mund të lë pasoja: FIFA dhe UEFA janë duke i ‘vrarë’ lojtarët Deklaratë e fuqishme nga Pep Guardiola që mund të lë pasoja: FIFA dhe UEFA janë duke i ‘vrarë’ lojtarët

“Ne nuk kemi pasur një mesjavë të lirë që kur kemi filluar, as edhe një”.

Pronari i klubit italian mbështeti Guardiolan dhe tha se ai pajtohet me ish-trajnerin e Barcelonës dhe Bayern Munchen.

“Unë jam plotësisht dakord me atë që tha Pep Guardiola”, shkroi De Laurentiis në Tëitter. “Liga e Kombeve dhe tifozët e tyre nuk mund të injorohen”.

“Në fakt, Pep Guardiola thotë: ‘shumë lojëra, UEFA dhe FIFA po vrasin lojtarët’.

“Kjo është ajo që unë jam duke thënë që kur fillova të interesohem për futbollin! Më në fund një person inteligjent dhe i përgjegjshëm. Faleminderit Guardiola”, ka përfunduar de Lautrentiis. /Telegrafi/