LAJMI I FUNDIT:

Polonia blen sisteme raketore Patriot nga SHBA-ja

Polonia blen sisteme raketore Patriot nga SHBA-ja
AppleMark

Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Antoni Macierewicz, tha se Shtetet e Bashkuara janë pajtuar t’i shesin Varshavës sisteme Patriot të mbrojtjes raketore.

Reklama

Macierewicz tha se memorandumi për marrëveshjen është nënshkruar menjëherë pas arritjes së presidentit amerikan, Donald Trump, në Varshavë, për një samit të liderëve të Evropës qendrore dhe lindore.

“Më vjen mirë që mund ta jap këtë informacion në ditën e vizitës së presidentit Trump në Varshavë”, tha Macierewicz.

Në muajin mars, Polonia ka thënë se pret që të nënshkruajë marrëveshjen prej 7.6 miliardë dollarësh për blerjen e tetë sistemeve Patriot nga firma amerikane Raytheon deri në fund të vitit, raporton Evropa e Lirë.

Sistemi Patriot zbulon, sulmon dhe shkatërron raketat hyrëse.

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Kalo në kategori