LAJMI I FUNDIT:

Podoliak: Perëndimi duhet zyrtarisht ta cilësojë agresionin rus në Ukrainë si gjenocid

Podoliak: Perëndimi duhet zyrtarisht ta cilësojë agresionin rus në Ukrainë si gjenocid

Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Mykhailo Podoliak, i ka kërkuar Perëndimit që zyrtarisht ta cilësojë agresionin rus në Ukrainë si gjenocid.

“Forcat ruse kanë kryer sulme mbi infrastrukturën civile, vrasje masive dhe përdhunime, depërtim, ndarje të familje dhe shkatërrim të shkollave ukrainase”, shtoi Podoliak, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër presidenti Zelensky vazhdimisht i ka bërë thirrje vendeve perëndimore që t’i vendosin sanksione më të ashpra Rusisë, si kundërpërgjigje ndaj agresionit rus në Ukrainë.

E sulmet ruse që u zhvilluan javën e kaluar mbi qytetet ukrainase, i kanë dënuar liderët e vendeve perëndimore, duke kërkuar që Putin menjëherë të ndalë gjakderdhjen.

Megjithatë, ukrainasit po vazhdojnë të mbrohen me tërë forcat dhe po vazhdojnë me kundërofensivën ndaj rusëve, duke i detyruar të tërhiqen nga shumë rajone që i kishin marrë nën kontroll që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Botë

Më shumë
Turistët digjen për së gjalli në balonë në Meksikë, njëri kërcen nga shporta nga 100 metra lartësi

Turistët digjen për së gjalli në balonë në Meksikë, njëri kërcen nga shporta nga 100 metra lartësi

Amerika Latine
Aksident i rëndë në Gjermani mes tri veturave, humbin jetën shtatë persona – gjashtë prej tyre digjen brenda mjeteve

Aksident i rëndë në Gjermani mes tri veturave, humbin jetën shtatë persona – gjashtë prej tyre digjen brenda mjeteve

Evropa
Kandidati për president të Malit të Zi harroi ta marrë më vete letërnjoftimin, kthehet në shtëpi derisa gruaja e priste para qendrës së votimit

Kandidati për president të Malit të Zi harroi ta marrë më vete letërnjoftimin, kthehet në shtëpi derisa gruaja e priste para qendrës së votimit

Mali i zi
Inteligjenca britanike: Ushtarët rusë dehen masivisht, kanë gjithnjë e më shumë vdekje për shkak të alkoolit

Inteligjenca britanike: Ushtarët rusë dehen masivisht, kanë gjithnjë e më shumë vdekje për shkak të alkoolit

Evropa
Dy serbë të Bosnjës tregojnë se pse po luftojnë në krah të rusëve në Ukrainë

Dy serbë të Bosnjës tregojnë se pse po luftojnë në krah të rusëve në Ukrainë

Bosnja
U futën në lokal pa shamia në kokë, burri sulmon dy gratë në Iran – u hedh jogurt

U futën në lokal pa shamia në kokë, burri sulmon dy gratë në Iran – u hedh jogurt

Azia
Kalo në kategori