LAJMI I FUNDIT:

Po krijohet aleanca nordike e mbrojtjes ajrore pas rritjes së kërcënimeve të Rusisë

Po krijohet aleanca nordike e mbrojtjes ajrore pas rritjes së kërcënimeve të Rusisë

Komandantët e Forcave Ajrore nga Suedia, Norvegjia, Finlanda dhe Danimarka thonë se kanë nënshkruar një marrëveshje për të krijuar një mbrojtje ajrore të unifikuar nordike që synon të kundërshtojë kërcënimin në rritje nga Rusia.

Reklama

Sipas deklaratave nga forcat e armatosura të katër vendeve, synimi është të jemi në gjendje të operojmë së bashku bazuar në mënyrat tashmë të njohura të operimit nën NATO.

Lëvizja për të integruar forcat ajrore u shkaktua nga pushtimi rus i Ukrainës, tha komandanti i forcave ajrore daneze, gjeneralmajor Jan Dam.

“Flota jonë e kombinuar mund të krahasohet me një vend të madh evropian”, tha Gen Dam, raporton skynews.

Norvegjia ka 57 aeroplanë luftarakë F-16 dhe 37 aeroplanë luftarakë F-35 ndërsa së fundi i ka porositur edhe 15 të tjera.

Finlanda ka porositur 62 aeroplanë F/A-18 Hornet dhe 64 F-35, ndërsa Danimarka ka porositur 58 F-16 dhe 27 F-35. Suedia ka më shumë se 90 aeroplanë Gripens.

Ishte e paqartë se sa prej atyre aeroplanëve ishin funksionalë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

Botë
Kalo në kategori