LAJMI I FUNDIT:

Pesëmbëdhjetë të famshmit që u transformuan tërësisht për një rol filmik

Pesëmbëdhjetë të famshmit që u transformuan tërësisht për një rol filmik

Ne po jetojmë në epokën e artë të kinemasë ku standardet për aktrim janë ngritur në mënyrë qesharake të larta. Publiku lehtë mund të tregojë mirë nga aktrimi i keq, dhe kjo ka bërë që aktorët të sjellin lojën e tyre A, nëse dëshirojnë të kenë sukses.

Dhe disa aktorë jo vetëm që e kanë pranuar sfidën, por ata kanë shkuar në ndryshime të pabesueshme për të treguar përkushtim për personazhet e tyre të filmit.

Ne në Bright Side u mahnitëm me të vërtetë nga përpjekjet që bënë disa nga këta aktorë dhe aktore për të krijuar një art të mahnitshëm kinematik, dhe ne mezi po prisnim t’i ndajmë ato me ju.

Reklama

1. Tom Hanks, Cast Away

Tom Hanks dëshironte që portretizimi i tij i personazhit për filmin Cast Away të ishte aq realist saqë në një moment gjatë prodhimit ata ndaluan xhirimet për një vit të tërë, në mënyrë që Tom të mund të humbiste 50 kilogramë dhe të rriste mjekrën dhe flokët e tij.

Reklama

2. Tom Cruise, Mission Impossible: Rogue Nation

Tom Cruise përgatitur për një zhytës profesional në mënyrë që të jetë në gjendje të mbajë frymën e tij për skenën e zhytjes në filmin Mission Impossible: Rogue Nation. Ai arriti të rrisë aftësinë e tij në mushkëri dhe të mbante frymën e tij  gjashtë minuta nën ujë.

Reklama

3. Adrien Brody, The Pianist

Për filmin Pianist, Adrian Brody u zhvendos nga banesa e tij, shiti makinën, shkëputi telefonin e tij dhe u transferua në Evropë me vetëm dy çanta për të marrë kontakte me mjerimin e karakterit të tij. Ai gjithashtu vazhdoi një dietë të rreptë dhe humbi 30 kilogramë në gjashtë javë, mori mësime piano, dhe mori mësime dialektesh. Ai dëshironte të përjetonte trishtim të vërtetë në jetë për të përcjellë emocionet e karakterit të tij në një mënyrë të ndershme.

Reklama

4. Heath Ledger, The Dark Knight Rises

Në mënyrë që të përgatitej për rolin e “Joker” në filmin Batman – The Dark Knight Rises, Heath Ledger u zhyt në çmendurinë e Joker-it duke u mbyllur në një dhomë hoteli për rreth një muaj. Ai portretizoi paqëndrueshmërinë psikologjike të Joker duke bërë një shënim ditari për rolin. Ai gjithashtu ka punuar në rregullimin e zërit dhe të qeshurit për të krijuar një ngjashmëri më psikotike.

Reklama

5. Leonardo DiCaprio, The Revenant

Leonardo DiCaprio dëshironte të ishte aq i vërtetë sa të ishte e mundur në rolin e tij si Hugh Glass në Revenant, kështu që ai bëri sikur të flinte në një karkalec të kafshëve, hëngri mish të papërpunuar të buallit dhe pëllumbin në një lumë të ngrirë. Ai dëshironte të vinte në kontakt me përvojën ngacmuese të përshkruar nga personazhi në film në atë mënyrë që të ishte sa më reale.

Reklama

6. Matthew McConaughey, Gold

Në mënyrë që të fitonte peshë për rolin e tij si Kenny Wells për filmin Gold, Matthew McConaughey u kënaq me një mënyrë jetese jo të shëndetshme. Ai dëshironte të përafrohej me karakterin aq thellë sa që nuk hante ushqim të duhur, të shëndetshëm për më shumë se gjashtë muaj, dhe pasi të bëheshin të shtënat, ai pranoi se kishte një kohë të vështirë për t’u kthyer në mënyra më të shëndetshme të të jetuarit.

Reklama

7. Margot Robbie, I, Tonya

Margot Robbie donte të dinte se si ishte të stërviteshit si një nga balerinat më të mirë të akullit për rolin e saj si Tonya Harding në filmin I, Tonya. Kështu që ajo stërvitej me orë të tëra, pothuajse çdo ditë për pesë muaj. Ajo gjithashtu kaloi orë të tëra duke shikuar video të karakterit të saj.

Reklama

8. Natalie Portman, Black Swan

Natalie Portman stërviti për tetë orë në ditë, gjashtë ditë në javë, për më shumë se një vit me ish balerinën e baletit në New York, Mary Helen Bowers. Ajo dëshironte të ishte e përgatitur mirë për rolin e saj në filmin Swan Zi, kështu që ajo gjithashtu forcoi regjimin e saj të trajnimit me stërvitje, not dhe ushtrime të durimit. Ajo gjithashtu humbi 20 kilogramë për rolin, duke ngrënë vetëm karrota dhe bajame për muaj.

Reklama

9. Tom Hardy, Bronson

Në mënyrë që të merrte një sasi shtesë për të luajtur rolin e Charles Bronson në filmin Bronson, Tom Hardy duhej të vinte në peshë shumë në vetëm pesë javë. Ai vuri shtatë kilogramë në javë dhe kreu një seri ushtrimesh unike për të ndërtuar trupin e sipërm të tij.

Reklama

10. Daniel Day-Lewis, My Left Foot

Për filmin “My Left Foot” Lewis luajti një irlandez me paralizë cerebrale. Për të treguar përkushtimin ndaj karakterit të tij, Lewis nuk do të linte karriget e tij, edhe kur ata nuk do të qëllonin dhe anëtarët e tjerë të ekipit do të duhej ta ushqenin me lugë. Në fakt, ai kaloi aq shumë kohë në karriget me rrota në një pozitë të rrëshqitur sa dëmtoi dy nga brinjët e tij.

Reklama

11. Meryl Streep, Sophie’s Choice

Për rolin e saj ikonik si Zofia “Sophie” Zawistowski në Sophie’s Choice, Meryl Streep mori mësime të gjera në mënyrë që të përsosë theksin e saj polak dhe arriti atë në mënyrë të admirueshme. Ajo mësoi si polonishten ashtu edhe gjermanishten për filmin dhe përfundoi në zotërimin e të dy gjuhëve me një theks pothuajse të përsosur.

Reklama

12. Andy Serkis, Rise of the Planet of the Apes

Për t’u përgatitur për rolin e tij si Ceaser, për filmin Rise of the Planet of the Apes, Andy Serkis studioi Oliver, një shimpanze popullore. Oliver ishte rritur nga njerëzit dhe kishte fituar shprehje shumë të ngjashme me njerëzit. Andi gjithashtu ndoqi një familje gorillash për dy javë në xhunglat e Ruandës, në mënyrë që ai të mësonte sa më shumë që të ishte e mundur për sjelljen e tyre.

Reklama

13. Shia Labeouf, Fury

Shia LaBeouf me të vërtetë shkoi larg për rolin e tij për filmin Fury. Vetëm një ditë pasi shënoi rolin, Shia u bashkua me Gardën Kombëtare të ShBA-së, mori një tatuazh, u pagëzua, dhe ai gjithashtu u bë asisti i kapelanit të Kapiten Yates për këmbësorinë e 41-të. Ai gjithashtu kaloi një muaj duke jetuar në bazë, nxori një dhëmb dhe nuk ishte larë për katër muaj gjatë prodhimit të filmit.

Reklama

14. Joaquin Phoenix, The Master

Joaquin Phoenix ishte aq i përkushtuar ndaj karakterit të tij në filmin Master, saqë në të vërtetë ai mbeti në karakter për të gjithë procesin e prodhimit. Për të mbajtur një nofull të shtrënguar, Joaquin në të vërtetë shkoi te dentisti dhe kishte dhëmbë dhe shirita gome në dhëmbët e tij që do të tërheqnin nofullën e tij të mbyllur.

Reklama

15. Michelle Williams, My Week With Marilyn

Michelle Williams lidhi gjunjët e saj së bashku me një rrip, në mënyrë që të mund të shëtiste si Marylin Monroe në filmin ‘My Week With Marilyn’. Ajo u përpoq të imitonte shëtitjen e famshme të Marylin dhe gjithashtu punoi shumë për të mbajtur qëndrimin e saj drejt. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Magazina

Më shumë

"Çfarë pune ke ti me Luizin" - publikohet telefonata e Oltës me bashkëshortin e saj brenda BBVA, produksioni ndërpret telefonatën

Magazina
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Magazina
Motra e Luizit zbulon se ka folur me Kiarën pas eliminimit të saj nga Big Brother VIP Albania?

Motra e Luizit zbulon se ka folur me Kiarën pas eliminimit të saj nga Big Brother VIP Albania?

Magazina
Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Egzona Shigjeqi
Luizi nervozohet pasi produksioni ia ndërprenë telefonatën me nënën

Luizi nervozohet pasi produksioni ia ndërprenë telefonatën me nënën

Magazina
Kalo në kategori