LAJMI I FUNDIT:

Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen

Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen

Pas një stërvitjeje ose pasi kemi ngrënë një hamburger me qepë, ata përreth nesh nuk mund t’i mbijetojnë aromës që nxjerrim. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, një dush i këndshëm, pak deodorant dhe një pastë dhëmbësh mund të zgjidhnin situatën. Por, nuk është gjithmonë kështu.

Reklama

Kjo për shkak se aroma që del nga trupi mund të ketë të bëjë me shëndetin. Në të vërtetë, disa sëmundje prodhojnë një aromë unike dhe karakteristike.

Ja pesë prej tyre që mund të sinjalizojnë një problem më serioz sesa thjesht mungesa e një dushi.

“Parfumi” i diabetit

Era e acetonit, aroma klasike e tretësit të smaltit që në gojë mund të jetë pothuajse me shije frute, është tipike për pacientët me diabet të tipit 1 dhe është rezultat i ashtuquajturës ketoacidozë: në thelb, trupi i diabetikëve, i cili nuk ka insulinë, nuk mund të përdorë glukozën si një burim energjie dhe, për ta marrë atë, përdor acide yndyrore si “benzinë”.

Në këtë proces janë formuar trupa ketone që shkaktojnë erën e acetonit në frymëmarrje. Një shenjë tipike, por siç shpjegohet nga Gabriele Riccardi, drejtor i Njësisë së Diabetologjisë dhe Sëmundjeve të Metabolizmit të Universitetit Federik II të Napolit: “Nuk është as i pari as i pari: diabeti i tipit 1 manifestohet me simptoma të tjera shumë më të habitshme, nga bollëku i urinës deri tek etja e tepruar, në asteninë dhe në humbjen e konsiderueshme të peshës që nuk shpjegohet me shkaqe të tjera.

Me fjalë të tjera, është e vështirë të përdoret nuhatja e frymës së acetonit për të dyshuar për sëmundjen.

Megjithatë, kjo simptomë mund të jetë e dobishme për të vlerësuar kur një pacient arrin në dhomën e urgjencës në koma: koma mund të ketë arsye neurologjike, metabolike ose arsye të tjera dhe fryma e acetonit është një tregues i rëndësishëm për mjekun, i cili menjëherë drejtohet për të zgjidhur një problem që lidhet me diabetin e tipit 1”.

Këmbët që mbajnë erë të keqe: këmba e atletit

Të veshësh përditë atlete gjimnastike dhe të mos jesh shumë i kujdesshëm me higjienës (dy sjellje tipike adoleshenti) në fakt mund të shkaktojë një erë shumë të pakëndshme për këmbët. Por nëse era është me të vërtetë e keqe dhe këmbëngulëse mund të bëhet fjalë për këmbën e atletit.

“Sëmundja karakterizohet nga një erë e keqe, por gjithashtu duhet të jenë të pranishme edhe simptoma të tjera. Lëkura mes këmbëve duhet të jetë e kuqe, e thatë, e plasur, madje mund të shfaqen edhe plagë të vogla”, shpjegon Antonino Di Pietro, drejtor i institutit Milanis Cutis Dermoclinico.

Këmba e atletit lind nga një përzierje e infeksionit fillestar të kërpudhave dhe infeksionit bakterial që mbivendoset në të parën. Në praktikë, kërpudhat dëmtojnë lëkurën duke e bërë atë më të butë dhe më të brishtë dhe kjo hap derën për sulmin e ardhshëm të baktereve.

Nëse gërvishtni plagën e shkaktuar nga sëmundja dhe pastaj prekni zona të tjera të trupit, infeksioni mund të zgjerohet, sidomos në zona të tjera zakonisht të thata, siç janë sqetullat dhe ijët, të cilat gjithashtu fillojnë të shpërndajnë erëra të këqija. Për më tepër, mund të ketë pasoja më serioze: mund të zhvillohet një “cellulite” (e cila nuk ka të bëjë me problemin që gratë shpesh ankohen dhe që teknikisht quhet panikulopatia-edemato-fibro-sclerotica).

Celuliti i duhur është një inflamacion i indeve të thella që gjithashtu mund të përfshijë indin dhjamor dhe mund t’i japë jetë fibrozës së përhershme.

Ka, natyrisht, trajtime: mund të përdorni spreje ose kremra antifungale që mund të blihen pa recetë në farmaci, por duhet të jeni të durueshëm dhe t’i aplikoni në mëngjes dhe në mbrëmje për 4-5 javë, në mënyrë që t’i jepni kohën lëkurës për t’u rindërtuar.

Nëse gjendja vazhdon, kontaktoni një mjek sepse mund të jetë i nevojshëm trajtimi me ilaçe nga goja. Një këmbë e atletit kronike mund të dyshojë praninë e sëmundjeve të tjera që dobësojnë tërë trupin dhe për këtë arsye ulin mbrojtjen imunitare, siç ndodh tek ato që vuajnë nga diabeti, anemia, sëmundja e mëlçisë.

Feçe me erë: intoleranca laktoze

Feçet dhe gazrat me erë të keqe mund të jenë një sinjal i intolerancës laktoze (sheqerit të qumështit dhe produkteve të qumështit), shkaktuar nga një mungesë e enzimës laktoze në zorrën e vogël. Laktoza e patretur dërgohet në zorrën e trashë (në vend të hyrjes në gjak), ku ndodh fermentimi që shkakton erën e keqe.

Shpesh, pacienti intolerant vuan nga dhimbje barku dhe diarre. Ekziston edhe keqabsorbimi, një problem i butë që në shumicën e rasteve nuk jep asnjë simptomë.

“Thithja e keqe e laktozës është e përhapur në popullatë, – shpjegon Gioacchino Leandro, drejtor i Gastroenterologjisë së IRCCS Saverio De Bellis nga Castellana Grotte (Bari) dhe kryetar i Shoqatës Italiane të Gastroenterologëve dhe Endoscopists Spitalore – dhe është diagnostikuar nga një test i frymëmarrjes: nëse rezultati është pozitiv, pacientit shpesh i rekomandohet një dietë pa qumësht dhe derivate.

Ky është një gabim, sepse në këtë mënyrë personi e privon veten nga ushqyesit themelorë: në shumë raste është e mjaftueshme për të zvogëluar sasinë e produkteve të qumështit. Dieta kufizuese duhet të përshkruhet vetëm në rast të intolerancës së deklaruar.

Ndërsa, në rast të çrregullimeve të thjeshta të keqabsorbimit shpesh mund të lidhet me sëmundje të tjera, të tilla si irritimi i zorrëve dhe prandaj ata nuk përfitojnë në asnjë mënyrë nga heqja e laktozës”.

Për të pasur një diagnozë të keqabsorbimit, testi Breath duhet të japë një rezultat prej + 20 ppm (ose më shumë) të qëndrueshme gjatë kohës (të paktën 2 zbulime) në lidhje me vlerën bazë; para shqyrtimit pacienti gëlltiti një sasi të caktuar të laktozës.

Nëse gjatë testit personi shfaq edhe simptoma (dhimbje në stomak, diarre), bëhet diagnoza e jotolerancës.

“Çrregullimi është gjenetik dhe nuk ka terapi – vazhdon profesori Gioacchino Leandro – sepse nuk ka asnjë mënyrë për të nxitur prodhimin e laktozës enzimatike. Megjithatë, në treg ka produkte qumështi me sasi minimale të laktozës dhe gjithashtu – në rastet e intolerancës së tejdukshme – ju mund të përdorni tableta që përmbajnë enzimë dhe që lejojnë një herë të hani një akullore ose të pini një gotë qumësht ose një kos”.

Urinë me erë të pakëndshme: infeksion i traktit urinar

Si rregull, urina duhet të jetë e qartë, me ngjyrë kashte dhe pa erë. Megjithatë, mund të ndodhë që ajo të ketë një erë shumë të pakëndshme. Simptoma mund të varet nga shumë faktorë, duke përfshirë ushqimin (shpargu, lulelakër, hudhër, gjeneruar një aromë të fortë dhe të pakëndshme) ose përdorimin e antibiotikëve të caktuar.

“Urina me erë të keq mund të jetë gjithashtu një simptomë e infeksioneve urinare: kur bakteret hyjnë në traktin urinar dhe në uretër (kanali i vogël që lejon urinën të shpëtojë) dhe pastaj shumëzohet në fshikëz, ato shkaktojnë infeksione”, shpjegon Rossella Nappi, gjinekologe e klinikës endokrinologjike gjinekologjike dhe të menopauzës së Policlinico San Matteo të Pavia.

Në rastin e cystitis, pyelonephritis (infeksionet e veshkave), uretrit, era shkaktohet nga disa baktere të tilla si Proteus, Pseudomonas, Providencia, Morganella që transformojnë ure (një komponent i urinës), në amoniak. Në këto raste aroma karakteristike është ajo e amoniakut ose e zbardhuesve.

Nëse era e keqe ndodh herë pas here dhe zhduket brenda 48 orësh, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Nëse vazhdon për tre apo katër ditë, këshillohet të kontaktoni mjekun e familjes, i cili do t’ju këshillojë një test të plotë të urinës dhe kulturën e urinës.

Era e keqe e gojës: mund të jetë një sinjal i apneas së gjumit

Flasim për erë të keqe të gojës, kur aroma që del nga goja bëhet e pakëndshme.

“Frika për të pasur frymëmarrje të keq përfaqëson 30% të arsyeve pse pacientët shkojnë në stomatologji”, shpjegon Claudio Albizzati, Otorinolaringolog i Spitalit Multimedica në Milano i cili siguron: “Pjesa më e madhe e rasteve të erës së keqe është për shkak të përhapjes së shpërthimit të florës bakteriale ose biofilmit oral, i cili në anën tjetër i metabolizon proteinat e pranishme në zgavrën e gojës në aminoacide, të cilat prodhojnë aromën e pakëndshme që përmban derivatet e squfurit” .

Ky fenomen mund të ndodhë si për higjienën e dobët të gojës, ashtu edhe për gojën e thatë, si për shembull ajo mund të ndodhë në gërhitje të forta, ndoshta të prekura nga apnea e natës, ku goja e thatë me mungesë pështymash inkurajon rritjen më të madhe bakteriale. Duke thënë këtë, duhet të thuhet se shpesh origjina e halitozës është gjuha, ku bakteret që shkaktojnë erën e keqe mund të rriten midis papilave, edhe nëse një gjuhë me shkëlqim nuk është sinonim me halitozë, ndërsa është e vërtetë që pacientët që vuajnë nga parodontopatia kanë 6 herë më shpesh gjuhë të patinuar dhe halitozë.

Edhe mishrat shkaktojnë halitozë sidomos kur kanë xhepat e tërhequr ose prezencën e tartarit që inkurajojnë rritjen jonormale të baktereve. Shkaqet më pak të shpeshta janë patologjia e rhinosinus, patologjia bajame, refluks i esofageal, sëmundjet sistemike që prekin mëlçinë, mushkëritë, veshkat, neoplazia, diabeti. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Shëndetësi
Nuk duhet ta injoroni tharjen e gojës, mund të jetë shenjë e sëmundjeve serioze

Nuk duhet ta injoroni tharjen e gojës, mund të jetë shenjë e sëmundjeve serioze

Shëndetësi
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Gurët në idhcë

Gurët në idhcë

Shëndetësi
Kalo në kategori