LAJMI I FUNDIT:

Për çfarë flet seriali më i shikuar i momentit “The Queen’s Gambit” – 15 fakte interesante rreth shfaqjes që ka obsesionuar botën

Për çfarë flet seriali më i shikuar i momentit “The Queen’s Gambit” – 15 fakte interesante rreth shfaqjes që ka obsesionuar botën

Që nga debutimi i tij në Netflix, seriali “The Queen’s Gambit” ka arritur të rrëmbejë vëmendjen e audiencës mbarëbotërore.

Nga stili i tij i veçantë vizual e deri te tregimi tërheqës i tij, ka detaje të kujdesshme që tërheqin interesin e njerëzve se si aq lehtë personazhi Beth Harmon (rol i luajtur nga Anya Taylor-Joy) bën mrekullira në tabelën e shahut.

Por edhe adhuruesit e fortë të shfaqjes dhe entuziastët e shahut mund të mos dinë gjithçka në lidhje me këtë serial.

INSIDER ka sjell 15 fakte interesante rreth këtij seriali, i cili ka obsesionuar botën:

1. Seriali bazohet në një libër me të njëjtin emër, nga autori Walter Tevis. Për shkak të suksesit të serialit, libri hyri përsëri në listën e librave më të shitur të New York Times pas 37 vitesh.

2. Është seriali më i shikuar në Netflix, me 62 milionë shikime në 28 ditët e para. Seriali është paraqitur në listën e top 10 serialeve më të shikuar të Netflix në 92 vende të botës dhe renditet i pari në 63 prej tyre.

3. Krijuesit e shfaqjes u konsultuan me lojtarët aktualë të shahut, duke përfshirë legjendarin Garry Kasparov, një ish-kampion bote në shah i cili mbajti titullin për 15 vjet (1985-2000). Ai është gjithashtu kampioni më i ri botëror i shahut ndonjëherë, duke fituar titullin për herë të parë në moshën 22 vjeçe. Ai iu kërkua të luante antagonistin kryesor në serali, Vasilly Borgov, por nuk pranoi.

4. Shfaqja përfshin një yll që të gjithë e mbajmë mend, por vetëm pak kanë qenë në gjendje ta dallojnë. I dashuri plak Dudley Dursley nga Harry Potter, Harry Melling, luan mjeshtrin e shahut Harry Beltik në serial.

5. Historia e vajzës së quajtur Beth u bë shumë e ngjashme me atë të një shahisti tjetër të famshëm amerikan, Bobby Fischer. I vlerësuar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave, Bobby dinte të ishte dramatik, i vështirë, por mbi të gjitha, absolutisht i shkëlqyer.

6. Aktorët në fakt luajtën të gjitha ndeshjet në serial. Nga lëvizjet e ngadalta, klasike te lëvizjet e shpejta me blisteringly, aktorët mësuan përmendësh lëvizjet dhe pozicionet e figurave dhe luanin çdo lëvizje vetë gjatë xhirimeve.

7. Një nga pikat kryesore të serialit është se Beth shpesh imagjinon një dërrasë në tavan dhe luan variacione atje. Ndërsa kjo duket e çuditshme, nuk është me të vërtetë joreale. Lojtarët si Vasyl Ivanchuk dhe Grandmasteri Amerikan, Hikaru Nakamura janë të njohur të dy që e shikonin çatinë shumë gjatë lojërave.

8. Ndërsa ky serial doli në vitin 2020, një adaptim filmik i kësaj ishte planifikuar mbi një dekadë më parë në vitin 2008 dhe ishte planifikuar realizohej me regji të regjisorit të “Batman”, Heath Ledger. Sidoqoftë, vdekja e tij e parakohshme e ndaloi projektin.

9. Shfaqja ka rezultuar në një bum të madh në shah, në uebfaqen Chess.com, platforma kryesore e shahut në internet, duke parë një rritje gati pesëfish të përdoruesve. Kërkimet në Google në lidhje me shahun gjithashtu u rritën me rreth 92 për qind.

10. Seriali trajton temën e një lojtareje shahu që shkatërron muret dhe merr titujt e më të mirëve në botë, të cilët janë të gjithë burra. Kjo ka bërë që një numër i madh i grave të futen në lojë, ku gratë janë nën-vlerësuar shumë për një kohë të gjatë.

11. Aktorja që luan rolin kryesor në “The Queen’s Gambit”, Taylor-Joy ka fituar më parë vlerësime masive për rolin e saj në filmin horror të vitit 2015 “The Witch”. Ajo gjithashtu është shfaqur në filmati si: “Split” (2016), “Glass” (2019), dhe “Emma”. (2020) si dhe në serialin “Blinders Peaky”.

12. Regjisorja Michelle Tesoro ishte një pjesë kryesore e mbajtjes së lojrave të shahut interesante për një audiencë të gjerë. Megjithëse konsulentët ekspertë të shahut trajnuan aktorët dhe i mbajtën lëvizjet reale, ishte detyra e Tesoros të vazhdonte të tregonte historinë e Beth përmes lojërave. Ajo i tha “Vulture” në tetor se vazhdoi të ndërronte fokusin e kamerës në gjëra të ndryshme gjatë ndeshjeve të ndryshme, si orët që dridhen ose duart e lojtarit, për t’i përshtatur lojërat në harkun e përgjithshëm të historisë së Beth. Gjatë turneut në Paris, pjesët lëvizin nëpër dërrasë në një mënyrë që Tesoro e përshkroi si një efekt “Gumby”, një referencë për karakterin e famshëm të argjilës së gjelbër.

13. Megjithëse Lexington, Kentucky është sfondi për pjesën më të madhe të “The Queen’s Gambit”, pjesa më e madhe e serialit u xhirua në Berlin, Gjermani dhe Ontario, Kanada. Sipas Atlas of Wonders , disa nga skenat ikonike të shfaqjes u xhiruan në Berlin, Gjermani, te shtëpia e fëmijës “Methuen Home” dhe në hotelin e bukur francez. Për më tepër, ura kryesore, kampusi i kampionatit amerikan ‘Ohio’ dhe shtëpia e Beth ishin të gjitha xhirime të kryera në Ontario, Kanada.

14. Dizenjuesja e kostumeve Gabriele Binder zgjodhi qëllimisht veshjet e Beth për të përcjellë disa gjëra në lidhje me karakterin e saj. Binder në mënyrë specifike zgjodhi të përdorë shumë modele me kuadrate gjatë gjithë serisë, e cila ndërlidhet me pasionet e Beth-it për shahun dhe modën. Ajo i tha ‘Vogue UK’ në nëntor se ka edhe homazhe të ndryshme për dizajnerët e epokës, të tilla si Andre Courreges. Sipas Binder, veshja finale tërësisht e bardhë e Beth në episodin e fundit tregon pa dyshim Beth-in në kontroll si mbretëresha e bardhë. “Në fund, Beth vesh pallton e bardhë me pantallonat dhe kapelën e bardhë”, tha Binder. “Ideja, natyrisht, është që të përcjellë mesazhin se ajo tani është mbretëresha në tabelën e shahut dhe vetë tabela e shahut është bota”.

15. Edhe pse shfaqja u zhvillua kryesisht në vitet 1960, gratë nuk u lejuan të garojnë në Kampionatin Botëror të Shahut deri në vitet 1980. Sipas raportimit nga Jennifer Bisset për CNET , lojtarja hungareze Judit Polgar u bë mjeshtrja më e re e shahut në histori, vetëm 15 vjeçe në vitin 1991. Ajo nuk pranoi të luante në turnet e grave, në vend që të dilte kundër dhe të mundte shahistët më të mirë të asaj kohe. Para se të ngjitej në ato lartësi, motra e saj e madhe, Susan Polgar, luftoi për të drejtën që gratë të kualifikoheshin në Kampionatin Botëror të Shahut në vitin 1986. Deri në atë moment, fjala “burra” kishte qenë në emër të ngjarjes, por ajo punoi për të zëvendësuar atë titull dhe ta bazonte kualifikimin e turneut në aftësi dhe jo në gjini. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Gazetarja Eva Murati që mori vëmendjen edhe të medieve të huaja, i jep zemër ekipit të Shqipërisë në përballje me Kroacinë

Gazetarja Eva Murati që mori vëmendjen edhe të medieve të huaja, i jep zemër ekipit të Shqipërisë në përballje me Kroacinë

Magazina
Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Magazina
Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Magazina
Capital T ndan një video nga atmosfera në Hamburg - në sfond dëgjohet kënga e tij

Capital T ndan një video nga atmosfera në Hamburg - në sfond dëgjohet kënga e tij "Albania"

Magazina
Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Magazina
Ivana Knoll ka pozuar në stadium para ndeshjes, dërgon puthje nga tribuna

Ivana Knoll ka pozuar në stadium para ndeshjes, dërgon puthje nga tribuna

Magazina
Kalo në kategori