LAJMI I FUNDIT:

Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka mbajtur një konferencë për shtyp pas barazimit të së shtunës me Chelsean (1-1) në xhiron e 25-të të Ligës Premier.

Ndër të tjera ai ka folur edhe për Rodrigon, lojtarin e Cityt të cilin e konsideron si mesfushorin më të mirë në botë.


“Ai është i jashtëzakonshëm, ai është mesfushori më i mirë në botë për momentin”, deklaroi Guardiola.

Pronarët e Manchester City blejnë edhe gjigantin turk - shkon në 13 numri i klubeve nën pronësinë e tyre
Lexo po ashtu Pronarët e Manchester City blejnë edhe gjigantin turk - shkon në 13 numri i klubeve nën pronësinë e tyre

Rodri ishte golashënues në ndeshjen ndaj Chelseat. Raheem Sterling u dha epërsinë Bluve në minutën e 42-të dhe Rodri shënoi në minutën e 83-të. Ky ishte goli i tij i shtatë këtë sezon, dhe ai gjithashtu ka shtatë asistime në 31 paraqitje. Ai është një anëtar i padiskutueshëm i ekipit të parë të skuadrës së Guardiolës, i cili fitoi tripletën  vitin e kaluar.

“Është e vështirë të imagjinohet se çfarë do të bënim pa të. Rodri është i aftë të bëjë gjithçka. Çfarë përforcimi për Cityn! Mesfushorët qendrorë nuk vlerësohen si sulmues. Dhe kjo është mirë sepse një mesfushor qendror duhet të luajë për gjithë ekipin, ky është roli i tij”, shtoi Guardiola.

Rodri luajti për Atletico Madridi dhe Villarreali në karrierën e tij para se të mbërrinte në City në 2019 për 70 milionë euro. Ai fitoi dhjetë trofe me klubin e Mançesterit, një me Atleticon dhe fitoi Ligën e Kombeve me kombëtaren spanjolle. Ai ka kontratë me Cityn deri në vitin 2027 dhe Transfermarkt e vlerëson vlerën e tij në 110 milionë euro. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Milani befason të gjithë me trajnerin i cili do ta zëvendësojë Piolin në stol

Milani befason të gjithë me trajnerin i cili do ta zëvendësojë Piolin në stol

Serie A
Dy gjigantë evropianë po luftojnë për shërbimet e Frenkie de Jong, Barcelona ul ndjeshëm çmimin e tij

Dy gjigantë evropianë po luftojnë për shërbimet e Frenkie de Jong, Barcelona ul ndjeshëm çmimin e tij

Liga e Kampionëve
Mbrëmje e madhe e

Mbrëmje e madhe e "Profi Box Gala": Uldedaj dhe Beljo në ring

Boks
Blerja e fundit e Kloppit tek Liverpooli po largohet nga klubi pas vetëm shtatë muajsh

Blerja e fundit e Kloppit tek Liverpooli po largohet nga klubi pas vetëm shtatë muajsh

Premier League
A e dini se për çfarë shërben gjysmërrethi në buzë të zonës së penalltisë? Këtu është rasti i vetëm në të cilin përdoret

A e dini se për çfarë shërben gjysmërrethi në buzë të zonës së penalltisë? Këtu është rasti i vetëm në të cilin përdoret

Ndërkombëtare
Real Madridi përshpejton negociatat për lojtarin i cili do ta zëvendësojë Nachon pas largimit

Real Madridi përshpejton negociatat për lojtarin i cili do ta zëvendësojë Nachon pas largimit

La Liga
Kalo në kategori