LAJMI I FUNDIT:

Pengesa e radhës për sportistët e Kosovës vjen nga Spanja, nuk lejon përfaqësimin me simbolet shtetërore në garat për kajakim

Pengesa e radhës për sportistët e Kosovës vjen nga Spanja, nuk lejon përfaqësimin me simbolet shtetërore në garat për kajakim
(Foto: Facebook/FKKS)

Akoma pa u zgjidhur rasti i Indisë me boksieren Donjeta Sadiku, është Spanja, një tjetër vend që nuk e njeh pavarësinë e shtetit tonë që diskriminon sportistët tanë.

Reklama

Federata për Kajakim e Kosovës bënë me dije se Federata për Kajakim e Spanjës nuk do ta lejojë kajakuesen tonë, Blandine Xhemajli, të përfaqësohet me simbolet shtetërore të Kosovës, në garën ndërkombëtare të kajakimit, që do të mbahet në fund të këtij muaji në Spanjë.

Një gjest i tillë, kryekëput politik, është diskriminues dhe assesi i pranueshëm për ne, për çka do të marrim masat e nevojshme në institucionet përkatëse ndërkombëtare – thuhet në një reagim të KOK-ut.

Donjeta Sadiku mbetet jashtë Botërorit të boksit - nuk lejon nënshtrimin e Kosovës
Lexo po ashtu Donjeta Sadiku mbetet jashtë Botërorit të boksit - nuk lejon nënshtrimin e Kosovës

Komunikata e plotë e Federatës për Kajakim të Kosovës (pa ndërhyrje):

Spanja pengon Kosovën në garat për Kajakim !!!

Federata për Kajakim e Kosovës / Canoe Federation of Kosovo ju njofton se sot me datë: 14/03/2023 kemi pranuar një e-mail nga Sekretari Teknik i Federatës për Kajakim të Spanjës “Real Federación Española de Piragüismo” – Gonzalo Melero në të cilin e-mail na është mohuar e drejta sportive për paraqitje me simbole shtetërore të Republikës së Kosovës në garën e cila është e listuar në kalendarin e Federatës Ndërkombëtare të Kajakimit (Internacional Canoe Federation – ICF): 2023 ICF CANOE SLALOM RANKING RACE – PYRENEES CUP 2, garë e cila do të mbahet me datë: 25-26/Mars/2023 në La Seu D’Urgell, Spanjë.

Federata për Kajakim e Kosovës / Canoe Federation of Kosovo ndjehet e shqetësuar për sportistët tanë dhe njëkohësisht e diskriminuar nga ky vendim i Federatës Spanjolle për Kajakim.

Garuesja jonë Blandine Xhemajlji deklaron se nuk do të regjistrohet për garim në këtë event duke u përfaqësuar me flamurin e Federatës Ndërkombëtare të Kajakimit (ICF), dhe njëkohësisht është shumë e shqetësuar për gjendjen e krijuar.

Ne kërkojmë nga Federata Ndërkombëtare për Kajakim (ICF) por edhe nga Unioni Europian i Kajakimit (ECA), por edhe nga institucionet vendëse e ndërkombëtare të cilat mbrojnë të drejtat e sportistëve që të mbështesin sportistët nga Kosova:

Qeveria e Republikës së Kosovës – Government of Kosovo;
Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit- Ministry of Culture, Youth and Sports of Kosovo;
Kosovo Olympic Committee – Komiteti Olimpik i Kosovës
Olympics – International Olympic Committee;
Planet Canoe – International Canoe Federation;
Canoe Europe – European Canoe Association;Në trend Sport

Më shumë
Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Ligat tjera
Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Liga e Kampionëve
Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Ndërkombëtare
Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Ligat tjera
Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Ligat tjera
Man City – Inter, dita e finales së madhe të Ligës së Kampionëve

Man City – Inter, dita e finales së madhe të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori