LAJMI I FUNDIT:

Pele dhe Maradona bënin shaka se kush ishte më i miri

Pele dhe Maradona bënin shaka se kush ishte më i miri

Legjenda braziliane Pele zbuloi pas vdekjes së Diego Maradonës se ata bënin shaka se kush ishte më i miri mes tyre.

Reklama

Legjenda e Napolit vdiq më 25 nëntor 2020. Atë ditë, Pele shkroi në Twitter se shpresonte se një ditë ai dhe Diego do të luanin futboll në parajsë.

Ish-sulmuesi brazilian publikoi gjithashtu një intervistë për programin televiziv italian Che Tempo Che Fa ku u pyet për raportin e tij me Maradonën dhe nëse ata kanë debatuar ndonjëherë se kush ishte lojtari më i mirë mes tyre.

“Ne kemi kryqëzuar rrugët ndonjëherë edhe nëse nuk kemi pasur një miqësi të madhe”, kishte thënë Pele.

“Kur u takuam, bënim shaka se kush ishte më i miri. Ai (Maradona) më thoshte: ‘Thonë se jam më i mirë se ti’. Dhe unë thosha: ‘Mund të jesh edhe më i mirë, por unë mund të shënoj me këmbën time të djathtë, të majtë dhe me kokë, por ti jo”.

“Ne bënim shaka kur takoheshim në aeroporte ose në turne në Evropë. Ne gjithmonë bënim shaka se kush ishte më i miri, por ishim të njëjtë”, kishte vazhduar ai.

Pele është lojtari i vetëm në histori që ka fituar Kupën e Botës tre herë, duke përfshirë në vitin 1970 kur shënoi një gol në një fitore 4-1 ndaj Italisë në finale.

Maradona e ngriti trofeun në Meksikë në vitin 1986, duke e çuar Argjentinën në triumfin e dytë në kompeticion. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

La Liga
Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ndërkombëtare
Cristiano Ronaldo nuk e fiton as ligën e Arabisë Saudite

Cristiano Ronaldo nuk e fiton as ligën e Arabisë Saudite

Ligat tjera
Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Premier League
The Telegraph zbulon skandalet brenda hapësirave të Chelseat - fajtorë nuk janë trajnerët

The Telegraph zbulon skandalet brenda hapësirave të Chelseat - fajtorë nuk janë trajnerët

Premier League
Kalo në kategori