LAJMI I FUNDIT:

PDK dhe LDK kërkojnë shkarkimin e ambasadorit Berishaj

PDK dhe LDK kërkojnë shkarkimin e ambasadorit Berishaj

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në seancën e sotme të Kuvendit kanë kërkuar shkarkimin e Martin Berishajt nga pozita e ambasadorit të Kosovës në Kroaci.

Reklama

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, para deputetëve tha se Kosova nuk guxon të rrezikojë partneritetin me një shtet mik si Kroacia.

“Në kohën kur Kosova e ka një mundësi reale për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Kosova është përfshirë në një aferë me përmasa shumë të mëdha. Ambasadori Berishaj duhet të shkarkohet Qeveria dhe Presidenca nuk janë as gjykatës as prokurorë. Z Berishaj pas këtij skandali nuk do të jetë në gjendje të ushtrojë detyrën e tij”.

Skandali i ambasadorit Berishaj, PSD me aksion për 'pastrimin e parave': Prejardhja e parave është Beogradi
Lexo po ashtu Skandali i ambasadorit Berishaj, PSD me aksion për 'pastrimin e parave': Prejardhja e parave është Beogradi

Mes tjerash, deputetja opozitare tha se mos shkarkimi i Berishajt paraqet standard të dyfishtë.

“Janë shkarkuar diplomatë vetëm se kanë shprehur qëndrimet e tyre në rrjete sociale. PDK insiston që Berishaj sa më parë të shkarkohet nga detyra e tij”, u shpreh ajo.

Ndërsa, deputeti i LDK-së, Besian Mustafa tha se Berishaj duhet të kthehet në Kosovë dhe të raportojnë tek organet e rendit dhe ligjit.

Agjencia Kundër Korrupsionit nis verifikimin e pasurisë së ambasadorit Martin Berishaj
Lexo po ashtu Agjencia Kundër Korrupsionit nis verifikimin e pasurisë së ambasadorit Martin Berishaj

“Sot ambasadori i Kosovës është epiqendra e një skandali meditik e politik në slloveni. I njëjti ka qenë njeri i afër i Lëvizjes Vetëvendosje. Kush është i fajshëm dhe i pafajshëm duhet të vendosin organet e drejtësisë”, deklaroi Mustafa./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se

Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se "Veriu i Kosovës me kalimin e viteve është bërë toka e askujt"

Lajme
Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin

Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin "pothuajse të nënshtruar" në CNN

Lajme
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Pas rastit në Banjskë, Elshani: Ka raste kur policët e dorëhequr po kërkojnë të kthehen në punë

Pas rastit në Banjskë, Elshani: Ka raste kur policët e dorëhequr po kërkojnë të kthehen në punë

Lajme
Gashi: Radoiçiqi mund të vritet nga Serbia, njëjtë sikurse Arkani

Gashi: Radoiçiqi mund të vritet nga Serbia, njëjtë sikurse Arkani

Siguri
Shtohen zërat në BE që kërkojnë vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Serbisë, pas sulmit në veri të Kosovës

Shtohen zërat në BE që kërkojnë vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Serbisë, pas sulmit në veri të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori