Gruaja e Dani Alves ka kërkuar divorcin pasi ai u arrestua për një sulm të dyshuar në një klub nate, sipas raportimeve.

Joana Sanz, 29 vjeçe, hoqi shumicën e fotografive të saj me futbollistin nga Instagrami i saj, pasi ai pretendoi se kishte bërë seks konsensual me akuzuesen e tij – pasi fillimisht e mohoi se e njihte.

Modelja spanjolle tregoi për dhimbjen e saj pasi Alves, 39 vjeç, u ndalua në paraburgim në Barcelonë, vetëm disa ditë pasi nëna e saj vdiq, shkruan The Sun.

Foto: Instagram

Por Joana tani u ka thënë avokatëve të saj se dëshiron një divorc pasi burri i saj dhe refuzoi ta takonte atë në burgun ku ai po mbahet në paraburgim, pretendon emisioni televiziv spanjoll Telecinco El Program de Ana Rosa.

Reklama
Reklama

Bukuroshja e lindur në Tenerife, e cila u martua me ish-mbrojtësin e Barcelonës, Alves në vitin 2017, nuk ka bërë ende asnjë koment zyrtar mbi raportimin e shumëpërfolur.

Vendimi i Joanës për të fshirë shumicën e fotografive të saj me Alves – përveç një çifti të lidhur me fushatat reklamuese – erdhi pas shfaqjes së saj fillestare të mbështetjes për brazilianin.

Alves u shkarkua nga klubi meksikan UNAM Pumas pasi ai u ndalua në paraburgim nga një gjyqtar në Barcelonë.

Foto: Instagram

Një grua 23-vjeçare pretendoi se ajo u sulmua nga Alves në vendin e mrekullueshëm të qytetit Sutton më 30 dhjetor, duke çuar në arrestimin e tij më 20 janar.

Reklama

Një gjykatës vendosi që Alves të mbahej në paraburgim dhe ai ka qenë në qeli që atëherë në një burg jashtë qytetit.

Reklama

Alves i cili shijoi dy periudha te Barcelona përpara se të nënshkruante për skuadrën meksikane UNAM Pumas vitin e kaluar, pretendoi para arrestimit të tij se ai kurrë nuk e kishte takuar akuzuesen e tij femër.

Mirëpo, në një seancë gjyqësore, futbollisti raportohet se i ka thënë gjyqtarit se ka kryer marrëdhënie seksuale me gruan.

Pas arrestimit të futbollistit, Joana tha se kishte humbur “dy shtyllat e jetës së saj”.

Dani Alves dhe Joana Sanz (Foto: Samir Hussein/WireImage)

Reklama

Por disa orë para se Alves të caktohej në paraburgim, ajo postoi një foto të tyre të kapur për dore me mesazhin “Së bashku” në anglisht.

Në Spanjë, ekzistojnë dy lloje të divorcit – të dakorduar dhe të kontestuar.

Shkurorëzimi i rënë dakord është kur të dy bashkëshortët bëjnë kërkesë për divorc së bashku.

Reklama

Divorci i kontestuar, megjithatë, është kur vetëm një person bën kërkesë pa pëlqimin e tjetrit.

Menaxherja e Joanës, Silvia Bosch, e pyetur për lajmin e divorcit në TV spanjoll, tha: “Joana nuk po bën asnjë lloj komenti dhe do të vazhdojë kështu”.

Ndërkohë, ish-bashkëshortja e Alves është shprehur hapur në mbrojtje të lojtarit.

Reklama

Dana Dinorah tha në fillim të javës së kaluar: “Jam ende në shok. Duket sikur është një makth dhe nuk po ndodh”.

Duke këmbëngulur se besonte se babai i dy fëmijëve të tyre ishte i pafajshëm, biznesmenja me bazë braziliane tha në një intervistë me një program televiziv spanjoll: “Dani nuk do ta bënte kurrë këtë”.

Dani Alves dhe Joana Sanz (Foto: Mauricio Santana/Getty Images)

“E them këtë sepse e njoh prej 22 vitesh dhe kam qenë e martuar me të për 10 vjet. Kjo ka qenë një tronditje për mua dhe për fëmijët e mi”, tha ajo.

Reklama

Fillimisht u raportua se Alves ishte akuzuar se kishte vendosur duart poshtë të brendshmeve të akuzueses brenda klubit të natës.

Reklama

Më pas doli se gruaja kishte pretenduar se ishte goditur me shuplakë në fytyrë dhe ishte përdhunuar në një tualet.

Zyrtarët e gjykatës kanë konfirmuar se Alves është nën hetim nën dyshimin për sulm seksual ndaj një gruaje, por nuk kanë konfirmuar natyrën e saktë të akuzave kundër tij.

Avokati i tij i ri paraqiti një kërkesë për lirim me kusht të hënën, duke argumentuar se futbollisti nuk është në rrezik.

Ai ra dakord që klientit të tij t’i hiqej pasaporta në mënyrë që të mos mund të largohej nga Spanja dhe të vendosë një përgjues elektronik nëse është e nevojshme si pjesë e kushteve të lirimit me kusht.

Reklama
Reklama

Dani Alves dhe Joana Sanz (Foto: Joe Maher/Getty Images)

Vendimi nëse ai do të lirohet në pritje të një hetimi penal në vazhdim pritet të merret muajin e ardhshëm.

Si prokurori i shtetit ashtu edhe një avokat që vepron për femrën që e akuzon Alvesin pritet të kundërshtojnë kërkesën për lirim me kusht nga avokati i tij.

Vendimi përfundimtar për lirimin me kusht do të merrej nga një gjykatë më e lartë dhe jo ajo që po heton aktualisht futbollistin.

Hetimet e këtij lloji që po kryhen aktualisht nga magjistrati hetues mund të zgjasin muaj dhe madje vite për të përfunduar në disa raste, veçanërisht kur të dyshuarit janë me kusht.

Reklama

Personat nën hetim zyrtar mund të mbahen në burg pa akuzë deri në katër vjet në Spanjë, megjithëse kufiri normal është dy vjet.

Reklama

Akuzat formale në Spanjë ngrihen vetëm kur një gjykatës hetues vendos se ka prova të mjaftueshme për të zhvilluar një gjyq dhe më pas fton prokurorët të paraqesin një aktakuzë. /Telegrafi/