Ylli i “Keeping Up With the Kardashians”, Kim Kardashian, transmetoi shqetësimet mjekësore në serialin televiziv, pasi përjetoi dhimbje të mëdha në duar dhe krahë.

Teksa nuk ka mohuar që të ketë disa dhimbje serioze në nyje, mjekët thanë se ishte në të vërtetë artriti psoriatik, një lloj artriti i shkaktuar nga psoriasis dhe jo lupus.

Si rezultat, nyjet e saj janë bërë më të fryra, të ngurta dhe të dhimbshme. Pas ultrazërit në duar, mjeku i tha asaj: ‘Para së gjithash, nëse keni ndonjë dëshmi për lupus, do ta ekzaminonim. Nuk keni artrit lupus dhe reumatoid. Pra, ju mund të siguroheni’.

Me siguri keni artrit psoriatik sepse psoriasis vjen dhe shkon. “Nuk ka asgjë tani.”

Kim dukej e lehtësuar dhe deklaroi që ajo mund të trajtonte një gjendje që vjen dhe shkon, pasi kishte frikë se mund të kishte pasur lupus – një sëmundje autoimune që sulmon indin e shëndetshëm. Tani ajo është në ilaçe për ta ndihmuar të përballojë dhimbjet e saj.

Kim Kardashian vuan nga sëmundja 'Lupus' Kim Kardashian vuan nga sëmundja 'Lupus'

Duke folur me ‘ET Online’ në lidhje me çështjen, Kim shpjegoi: ‘Kur ju keni një diagnozë – ose ju testoheni për diçka dhe merrni një rezultat që nuk e prisnit – ju patjetër keni një lloj depresioni të vogël si, “OK, cilat janë të gjitha mundësitë që mund të ndodhin? Si do të duket jeta ime? “Unë me të vërtetë dua të jem aktive për fëmijët e mi, dhe kështu ajo shkakton stres”.

Ajo pastaj shtoi: ‘Pavarësisht se çfarë do ndodh në jetën tënde, mund të marrësh atë kohë të pikëllohesh për një sekondë dhe pastaj të kuptosh se si të jesh pozitiv për këtë sepse nuk do të ndryshojë. “Nuk ka kuptim të jesh në depresion dhe të qëndrosh në atë hapësirë në kokë, por e ndjeva atë për një minutë”.

Për ata që nuk e dinë, artriti psoriatik është një lloj i artritit (inflamacioni i nyjeve) i shoqëruar nga inflamacioni i lëkurës (psoriasis). Sëmundja e lëkurës është një gjendje e zakonshme e lëkurës karakterizuar nga shenja me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë në lëkurë. /Telegrafi/