LAJMI I FUNDIT:

Parlamenti kanadez bëhet me kryetarin e parë me ngjyrë

Parlamenti kanadez bëhet me kryetarin e parë me ngjyrë

Dhoma e ulët e Parlamentit të Kanadasë është bërë për herë të parë me një kryetar me ngjyrë, pasi kryetari i mëparshëm dha dorëheqje për shkak të ftesës që i kishte bërë një ish-ushtari ukrainas që shërbeu në njësinë SS gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Anëtarët e dhomës së ulët prej 338 anëtarësh zgjodhën Greg Fergus, anëtar i Partisë Liberale, përpara kolegut të tij Sean Casey, konservatorit Chris d’Entremont dhe udhëheqëses së të Gjelbërve, Elizabeth May në një votim të fshehtë.

“Sot ju u bëtë Kryetari i parë i Parlamentit kanadez me ngjyrë”, tha kryeministri Justin Trudeau, transmeton Telegrafi.

Kjo, thotë ai, duhet të jetë frymëzim për të gjithë kanadezët, veçanërisht “gjeneratat e reja që duan të përfshihen në politikë”.

Ish-kryetari i parlamentit Anthony Rota, gjithashtu një liberal, dha dorëheqje javën e kaluar pasi ftoi në 98-vjeçarin Jaroslav Hunka, një ukrainas me origjinë polake që shërbeu në njësinë Waffen SS gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjatë një vizite nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Pa e ditur prejardhjen e Hunk, Rota e lavdëroi publikisht atë si një veteran dhe hero të Ukrainës që emigroi në Kanada. Trudeau zyrtarisht kërkoi falje për këtë javën e kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori