LAJMI I FUNDIT:

Parashikimi i Samuel Eto’o-s për Kampionatin Botëror është shumë afër realizimit

Parashikimi i Samuel Eto’o-s për Kampionatin Botëror është shumë afër realizimit

Parashikimi i Samuel Eto’o-s për Kampionatin Botëror është vetëm një ndeshje larg realizimit.

Ish-ylli i Barcelonës dhe Interit goditi kryetitujt në fillim të turneut, kur ai parashikoi një finale historike gjithë-afrikane midis Kamerunit të tij dhe Marokut.

Eto’o luajti në katër Botërorë me vendin e tij, por nuk arriti në fazat e eliminimit çdo herë, megjithatë, presidenti i Federatës së Futbollit të Kamerunit në mënyrë mjaft ambicioze i këshilloi Luanët e Paepur që të shkonin në Katar dhe të mundnin Marokun në finale.

Pavarësisht nga një fitore e fundit kundër Brazilit në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, Kameruni përfundoi i treti dhe kështu pësoi një eliminim të hershëm.

Megjithatë, parashikimi i Eto’o-s po funksionon mirë kur është fjala për Marokun, i cili ka qenë historia e mahnitëse e këtij turneu.

Reklama

Ata tani do të përballen me kampionin në fuqi, Francën në gjysmëfinale, duke u bërë skuadra e parë afrikane që arrin në atë fazë.

Imazhi: Alamy

Ata janë vetëm një fitore larg përmbushjes së parashikimit të Eto’o-s, megjithëse ai parashikoi të mposhtte Portugalinë dhe më pas Spanjën në një mënyrë tjetër.

Duke folur para turneut, Eto’o tha: “Gjatë viteve, skuadrat afrikane kanë fituar gjithnjë e më shumë përvojë, dhe unë mendoj se ata janë gati jo vetëm për të marrë pjesë në një Kampionat Botëror, por edhe për ta fituar atë”.

I mbështetur nga një bazë fansash tepër e pasionuar, Maroku ka lënë absolutisht gjithçka në fushë dhe është duke synuar të shkojë drejt lavdisë.

Ata kanë pranuar vetëm një gol në turne dhe ky ishte një autogol kundër Kanadasë.

Reklama

Parashikimi i Etos dukej pak i egër para turneut, veçanërisht duke pasur parasysh se Maroku kishte emëruar Regragui si trajner vetëm në gusht.

Por, ata kanë performuar në mënyrë të jashtëzakonshme dhe ne presim të shohim se çfarë mund të krijojnë kundër Francës në stadiumin Al Bayt të mërkurën. /Telegrafi/