LAJMI I FUNDIT:

Eto’o me parashikim të guximshëm se kush do ta fitojë Kupën e Botës në Katar

Eto’o me parashikim të guximshëm se kush do ta fitojë Kupën e Botës në Katar

Samuel Eto’o ka bërë një parashikim të guximshëm se Kameruni do të mund Marokun në finalen e Kupës së Botës të këtij viti në Katar.

Ish-sulmuesi i Barcelonës dhe Interit, i cili luajti në katër edicione të turneut për Kamerunin gjatë një karriere të mrekullueshme, pohoi se këtë vit ishte koha kur një skuadër afrikane do të tregonte potencialin e saj të plotë.

Asnjë vend nga Afrika nuk ka kaluar ndonjëherë në çerekfinale, me vetëm Kamerunin (1990), Senegalin (2002) dhe Gana (2010) që kanë kaluar ndonjëherë përtej fazës së 16-të të fundit.

Samuel Eto'o - presidenti i federatës së futbollit të Kamerunit - bëri pretendimin e guximshëm përpara fillimit të turneut në pak më shumë se një javë.

Kameruni aktualisht renditet në vendin e 35-të në botë, ndërsa Maroku është pak më lart në vendin e 22-të.

“Afrika ka pasur gjithmonë potencialin për të arritur një Kupë Bote të suksesshme, por ne nuk kemi treguar gjithmonë fytyrën tonë më të mirë deri më tani”, ka deklaruar Eto’o për ESPN.

Reklama

“Gjatë viteve, ekipet afrikane kanë fituar gjithnjë e më shumë përvojë dhe mendoj se janë gati jo vetëm për të marrë pjesë në një Kupë Bote, por edhe për ta fituar atë”.

Eto'o mbështeti Marokun për të bërë një bujë serioze në turneun e këtij viti, duke i lënë ata të mundin Spanjën, Portugalinë dhe Francën në rrugën e tyre për në finale.

Madje, Eto’o ka parashikuar me guxim rrugën e secilit vend për në finale, e caktuar për t’u mbajtur në stadiumin Lusail të ndërtuar më 18 dhjetor.

Ai tha se Maroku do të ketë eliminuar Spanjën, Portugalinë dhe Francën, ndërsa Kameruni i tij, për federatën e të cilit ai tani vepron si president, do të dërgojë Belgjikën dhe Senegalin në shtëpi në çerekfinale dhe gjysmëfinale përpara se të mposht Marokun.

Eto'o luajti në katër Kupa Botërore me Kamerunin, por nuk arriti kurrë përtej fazës së grupeve

“Si president i federatës sonë, do të doja të shihja Kamerunin të fitonte Kupën e Botës”, shtoi ai.

Pasi kishte luajtur më parë në Katar në fund të karrierës së tij, Eto’o gjithashtu i mbështeti ata për të eliminuar Anglinë në 16 të fundit. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Sport

Më shumë
Shuma e parave, ora dhe vendi duelit: Joshua - Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

Shuma e parave, ora dhe vendi duelit: Joshua - Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

Boks
Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Ligue 1
Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Boks
Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Përfaqësueset
Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

La Liga
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Kalo në kategori