LAJMI I FUNDIT:

Parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme të finales së FA Cup: Chelsea – Liverpool

Parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme të finales së FA Cup: Chelsea – Liverpool
Foto: as.com

Chelsea dhe Liverpooli do të përballen në kuadër të finales së FA Cup.

Reklama

Ndeshja që fillon në ora 17:45, do të luhet në stadiumin “Wembley”, me dy skuadrat që do të tentojnë të fitojnë trofeun e dytë më të madh në Angli.

Për këtë ndeshje, The Blues do të jenë pa Ben Chilwell, Callum Hudson-Odoi, që janë të lënduar, ndërsa në dyshime janë N’Golo Kante dhe Mateo Kovacic.

Në anën tjetër, The Reds nuk do të mund të llogarisin vetëm në Fabinhon, që po ashtu është i lënduar.

Analizë

Chelsea

Mateo Kovacic pritet të mungojë të shtunën pasi pësoi një lëndim në kyçin e këmbës kundër Leeds të mërkurën.

Jorginho u rikthye nga lëndimi në fitoren 3-0 ndaj Leeds, por N’Golo Kante mungoi edhe një herë.

Romelu Lukaku ka shënuar në ndeshjet e njëpasnjëshme për t’i dhënë Thomas Tuchel një dhimbje koke të përzgjedhjes në sulm.

Liverpool

Fabinho do të humbasë finalen e Kupës FA të së shtunës për shkak të një lëndimi të pësuar në mesjavë. Jordan Henderson do të mbulojë brazilianin.

Mo Salah dhe Thiago do të rikthehen në formacionin fillestar pasi ishin në stol për fitoren 2-1 të së martës ndaj Aston Villas.

Andy Robertsonit iu dha një natë pushimi plotësisht kundër Villa dhe duhet të kthehet në krahun e majtë për këtë ndeshje.

Jurgen Klopp duhet të zgjedhë mes Joel Matip dhe Ibrahima Konate në qendër të mbrojtës si partner i Virgil van Dijk.

Statistika

Chelsea ka fituar 14 nga 17 ndeshjet e fundit (FA Cup).

Chelsea ka barazuar 3 ndeshjet e fundit kundër Liverpoolit në të gjitha garat.

Liverpool ka fituar 5 ndeshjet e fundit (FA Cup).

Chelsea ka barazuar si në pjesën e parë ashtu edhe në atë të plotë në 3 ndeshjet e fundit kundër Liverpoolit në të gjitha garat.

Ka pasur mbi 2.5 gola të shënuar në 6 nga 7 ndeshjet e fundit të Liverpoolit (FA Cup).

Liverpool ka shënuar të paktën 2 gola në 6 nga 7 ndeshjet e fundit (FA Cup).

Chelsea ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit (FA Cup).

Parashikim

Liverpooli pritet të fitojë me një gol diferencë ndaj Chelseat

Formacionet e mundshme

Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Silva, Rudiger, James, Loftus-Cheek, Jorginho, Alonso, Pulisic, Mount, Lukaku.

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson,Thiago, Henderson, Keita, Salah, Diaz, Mane. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Ligue 1
Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Liga e Kampionëve
Liverpool ka gjetur një zëvendësues për Mohamed Salah, për të do të paguhen 60 milionë euro

Liverpool ka gjetur një zëvendësues për Mohamed Salah, për të do të paguhen 60 milionë euro

Premier League
Arrihet marrëveshja mes Fury dhe Usyk, meç do të zhvillohet në dhjetor ose janar në Arabinë Saudite

Arrihet marrëveshja mes Fury dhe Usyk, meç do të zhvillohet në dhjetor ose janar në Arabinë Saudite

Boks
Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

La Liga
Atalanta me dedikim special për Berat Gjimshitin

Atalanta me dedikim special për Berat Gjimshitin

Serie A
Kalo në kategori