Panathinaikos nënshtron Real Madridin në finale, shpallet kampion i Euroligës

Panathinaikos arriti ta largojnë nga froni kampionin në fuqi Real Madrid, teksa fituar në finalen e Euroligës me rezultatin 95:80.

Finalja në “Uber Arena” të Berlinit ishte një spektakël i vërtetë dhe veçanërisht mbresëlënës fillimi i lojës, në të cilin loja u luajt “pa mbrojtje” me një numër të madh koshash.

Real Madridi hyri shumë më mirë në ndeshje dhe në fazat e para të duelit kishte një epërsi dyshifrore prej 12 pikësh. Dzanan Musa shkëlqeu në fillim të lojës dhe ishte lojtari i parë që arriti pikë dyshifrore në fund të çerekut të parë.

Panathinaikos zgjohet vetëm në fund të çerekut të dytë, por Mbretërit shkuan në pushim me rezultatin 54:49.

Në fillim të pjesës së dytë, Kostas Sloukas goditi një trepikësh dhe Panathinaikos u rikthye plotësisht në lojë, për të kaluar në epërsi në minutën e pestë të çerekut të tretë (58:56).

Më pas erdhën problemet për Real Madridin, pasi Panathinaikos i çmendi me një lojë fantastike në mbrojtje.

Kendrick Nunn dhe Kostas Sloukas shkëlqyen në fillimin e çerekut të katërt, dhe më pas Panathinaikos bëri një ecuri të shkëlqyer dhe mori një epërsi prej nëntë pikësh.

Në fund, Panathinaikos arriti të fitojë titullin që prej 13 vitesh priste, pasi fitores 95:80.

Nuk ka dyshim se gjatë gjithë natës në Athinë do të ketë festime nga tifozët e gjigantit grek.

Ky është titulli i shtatë i kampionatit evropian për Panathinaikos, që këtë herë të drejtuar nga trajneri i madhi Ergin Ataman.

Sloukas shënoi 24 pikë, Nunn 22 dhe Lessort 17 në ekipin fitues. Musa ishte më efektivi te Real me 15 pikë. /Telegrafi/

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Romano zbulon lojtarin e Real Madridit që ka filluar bisedimet për marrëveshje të re

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ballkani ka tre skuadrat shqiptare si kundërshtarë të mundshëm në rrethin e parë të Ligës së Kampionëve