LAJMI I FUNDIT:

Pamje që tregojnë se çfarë shkatërrimi po i bëjnë njësive ruse, raketat anti-tank të prodhuara në Ukrainë

Pamje që tregojnë se çfarë shkatërrimi po i bëjnë njësive ruse, raketat anti-tank të prodhuara në Ukrainë

Sistemi i raketave antitank Stugna-P i prodhuar në Ukrainë po rezulton të jetë një aset efektiv në luftën kundër armatës ruse.

Dhe një gjë e tillë po dëshmohet edhe në disa pamje të cilat thuhet se janë xhiruar nga një ushtar ukrainas, përcjell Telegrafi.


Aty shihet se si kjo armë ukrainase godet një objektiv rus.

Më pas, ushtarët përpiqen të mbulohen në rast të zjarrit të kundërt.

Një komandant, duke folur për rolin e Stugna-P në betejë, ka krahasuar tiparet e saj me ato të raketave Javelin të prodhuara në SHBA, të cilat thuhet se kushtojnë tre herë më shumë për t’u bërë.

Ndryshe forcat ukrainase, përveç armatimit vendas janë duke u furnizuar edhe nga vende të shumta botërore.

Në këtë drejtim, vetëm së fundmi, Shtetet e Bashkuara kanë premtuar një tjetër një miliard dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën.

Ky premtim ka të bëjë me dërgim më të madh të raketave, municioneve dhe armëve të tjera direkt nga SHBA për forcat ukrainase dhe e çon ndihmën totale të sigurisë së SHBA-së për Ukrainën nga administrata e Joe Biden që nga lufta në 9.1 miliardë dollarë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Botë
Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Botë
Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” të ndihmës për Ukrainën

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” të ndihmës për Ukrainën

Botë
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
“Do të jem zëri i popullit palestinez edhe nëse mbetem vetëm”, thotë Erdogan – zbulohen detaje të takimit të tij me shefin e Hamasit

“Do të jem zëri i popullit palestinez edhe nëse mbetem vetëm”, thotë Erdogan – zbulohen detaje të takimit të tij me shefin e Hamasit

Botë
Stuhia rrëzoi minaren e një xhamie në Turqi – por ky nuk ishte dëmi i vetëm që shkaktoi

Stuhia rrëzoi minaren e një xhamie në Turqi – por ky nuk ishte dëmi i vetëm që shkaktoi

Turqia
Kalo në kategori